Secretul lui chef Sorin Bontea pentru supa de linte, de post! "Eu folosesc linte roșie, dar mai există multe feluri de linte, acum folosiți de care vă place!"

Secretul lui chef Sorin Bontea pentru supa de linte, de post!
Secretul lui chef Sorin Bontea pentru supa de linte, de post! "Eu folosesc linte roșie, dar mai există multe feluri de linte, acum folosiți de care vă place!"

Chef Sorin Bontea ne ajută să pregătim o rețetă de post, supă de linte, dat fiind faptul că ne aflăm în Postul Crăciunului.

Chef Sorin Bontea este unul dintre cei mai cunoscuți și îndrăgiți bucătari, de la noi din țară. Acesta și-a obișnuit urmăritorii din mediul online, ca deseori să îi surprindă cu diverse rețete postate chiar pe paginile sale de Facebook sau Instagram. În cursul zilei de ieri, acesta a postat un filmuleț pe contul său de Facebook, acolo unde a explicat pas cu pas, cum putem pregăti o rețetă de post, de această dată, și anume: supă de linte.

Supă de linte, pregătită de chef Sorin Bontea

Citește și: Cum pregătește chef Sorin Bontea, ștrudelul cu dovleac? Ce sfaturi oferă celebrul bucătar: "Dacă are prea mult suc, nu o să se gătească!"

Citește și: Ce studii are, de fapt, Sorin Bontea? „Cărai marfă, eu am cărat, am descărcat tiruri de marfă.”

Ingrediente

  • Tortilla
  • Ulei de măsline
  • Condimente: boia dulce, oregano, sare, piper, coriandru, chimen, curcuma, chili, ghimbir
  • 2 cepe
  • Usturoi
  • Jumătate de kilogram de linte roșie sau alt sortiment
  • Apă fierbinte
  • Coriandru proaspăt
  • 2 frunze de mentă

Mod de preparare

Citește și: Un depozit de uleiuri și mase plastice din Lumina a fost cuprins de foc! În operațiunea de stingere au fost mobilizate echipaje din trei județe- kanald.ro

Citește și: Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...- stirilekanald.ro

  1. “Pentru început, am să fac niște crutoane. Am aici niște tortilla, am să pun ulei de măsline… am pus prima dată ulei, pentru că vreau să se lipească și condimentele.
    Și acum, boia dulce, o să pun un pic de oregano și am să pun, bineînțeles, sare și piper. Amestecăm bine, arată foarte bine! Le aranjăm frumos (n.r. pe o tavă cu hârtie de copt). Le bag la cuptor, 180 de grade Celsius, până devin galben-aurii, să fie crocante.
  2. Acum ne ocupăm de supă.(...) Primul lucru pe care îl facem, vom căli ceapa, am aici cam 2 cepe așa potrivite (n.r.
    tocate în bucăți potrivite), micuțe, nu foarte mari. Călim ceapa până devine galben-aurie, după care punem usturoiul (n.r. tocat mărunt), după care punem toate condimentele, le călim bine. Foarte important, să călim foarte bine condimentele, ca să-și elibereze tot parfumul ăla și toată savoarea.
  3. Adaug și usturoiul, nu l-am pus odată cu ceapa, pentru că usturoiul se călește mult mai repede decât ceapa. (…) Coriandru, nu foarte mult, că este destul de puternic, una de chimen (n.r.
    linguriță), le călim încet să nu se ardă. Un pic de ghimbir, tot cam așa, jumătate de linguriță, curcuma, tot așa, o linguriță, punem un pic de chili (…) și pun și niște boia dulce, tot așa, o linguriță și le las un pic să se călească.
  4. Întotdeauna adaug un strop de apă, le las să fiarbă puțin, să scadă. (…) Am călit condimentele foarte bine, acum adăugăm lintea.
    Am aici jumătate de kilogram de linte, eu folosesc linte roșie, dar mai există N feluri de linte, acum folosiți de care vă place. Când începe să dispară apa și să se lipească, mai adaug apă fierbinte. (…)
  5. Supa este aproape gata, fierbe destul de repede, 15 minute. Am să vreau să pun și puțin piper. Trebuie să fie mai groasă supa, asta e consistența ei. Trebuie să mai fiarbă supa, 2-3 minute, dacă mai este nevoie mai pun un strop de apă. Opresc focul, coriandru proaspăt și 2 frunze de mentă. Supa este gata, punem în farfurie (…) se pune un pic de ulei de măsline!”, a explicat chef Sorin Bontea, în filmulețul postat pe pagina sa de Facebook.  

secretul
Secretul lui chef Sorin Bontea pentru supa de linte, de post![Sursa foto: freepik]



Citește și:

Tapioca: ce este și cum poate fi utilizată în bucătărie

Ce studii are, de fapt, Sorin Bontea? „Cărai marfă, eu am cărat, am descărcat tiruri de marfă.”

Salman Khan, declarații controversate: ”Voi avea un copil într-o bună zi, curând!”

Nepotul lui Mircea Rednic a murit cu câteva ore înainte de nuntă! Marius Totolici s-a stins în somn la doar 37 de ani. Ce a arătat autopsia?

ANUNȚUL NEAȘTEPTAT făcut de Iosif. Toți cei care l-au susținut pe fostul concurent din Casa Iubirii se întreabă același lucru: CUM VA REACȚIONA Lucia când va vedea: "Când o trăiești lângă..."

VIDEO Un gest aparent romantic a stârnit indignare și a declanșat o anchetă penală pe Transfăgărășan

Valentin și Daniela, în lacrimi! Andreea Mantea face anunțul: „A sosit momentul...”. Aflați ce se întâmplă cu concurenții în gala din „Casa iubirii” de duminică, 9 august, de la 16:00 și 19:00, la Kanal D

Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...


Video
Clipul zilei pe kfetele.ro