Recomandare Kfetele.ro: Muzica inimii tale are un alt ritm (Turneu National de Muzica Fado)

Recomandare Kfetele.ro: Muzica inimii tale are un alt ritm (Turneu National de Muzica Fado)
Recomandare Kfetele.ro: Muzica inimii tale are un alt ritm (Turneu National de Muzica Fado)

Artistul portughez Ricardo Caria va sustine, in aceasta toamna spectacole in sapte mari orase din Romania (Timisoara, Oradea, Targu-Mures, Cluj-Napoca, Sibiu, Brasov, Bucuresti).

 

rtistul portughez Ricardo Caria va sustine, in aceasta toamna spectacole in sapte mari orase din Romania (Timisoara, Oradea, Targu-Mures, Cluj-Napoca, Sibiu, Brasov, Bucuresti) dorindu-si sa incante publicul cu piese de Fado traditionale, punand o amprenta proprie si originala care, cu siguranta, va fi pe placul tuturor celor care vor alege sa-l asculte, live, in perioada 5- 15 octombrie. Toate spectacolele vor incepe de la ora 20:00.
Ricardo Caria, portughezul a carui inima bate in ritm de fado, va invita sa patrundeti dincolo de “usa deschisa” a vietii sale. Sensibilitatea si jovialitatea reprezinta atuurile unui suflet cald cu sange latin.
Inginerul care construieste poduri intre suflete, ne aduce o farama din patrimoniul cultural UNESCO prin acorduri sublime de fado, de cativa ani fiind si un ”patrimoniu” aradean, romanesc.
Anul acesta, Ricardo si-a lansat albumul de debut, numindu-l sugestiv “Alma no Fado”. Spectacolul va contine momente de dans contemporan, iar decorul cu specific portughez va crea o adevarata experienta a culturii lusitane, aducand si in tara noastra glasul Lisabonei si al Portugaliei.
Aparut la inceput de secol XIX, radacinile Fado-ului se regasesc in originea dansului sangelui, dans dezvoltat in coloniile portugheze din Brazilia.
Acest dans combina acordurile cantecelor europene cu ritmurile sincopate africane, ambele nostalgice si senzuale. Fado-ul a fost adoptat de catre oamenii din jurul golfului Lisabonei, nuantandu-l cu cantece si dansuri traditionale, devenind astfel un element central in cultura populara a capitalei lusitane. Inseparabil de Fado este un instrument muzical unic in lume si anume „chitara portugheza cu 12 corzi in forma de para”. In anii 30 si 40 ai secolului trecut, virtuosi ai chitarei precum Armadinho au revolutionat tehnicile instrumentale folosite pentru acompaniamentul vocii si au dezvoltat un bogat repertoriu de solo pentru Fado.

Artistul portughez Ricardo Caria va sustine, in aceasta toamna spectacole in sapte mari orase din Romania (Timisoara, Oradea, Targu-Mures, Cluj-Napoca, Sibiu, Brasov, Bucuresti) dorindu-si sa incante publicul cu piese de Fado traditionale, punand o amprenta proprie si originala care, cu siguranta, va fi pe placul tuturor celor care vor alege sa-l asculte, live, in perioada 5- 15 octombrie. Toate spectacolele vor incepe de la ora 20:00.



Ricardo Caria, portughezul a carui inima bate in ritm de fado, va invita sa patrundeti dincolo de “usa deschisa” a vietii sale. Sensibilitatea si jovialitatea reprezinta atuurile unui suflet cald cu sange latin.

Inginerul care construieste poduri intre suflete, ne aduce o farama din patrimoniul cultural UNESCO prin acorduri sublime de fado, de cativa ani fiind si un ”patrimoniu” aradean, romanesc.

Anul acesta, Ricardo si-a lansat albumul de debut, numindu-l sugestiv “Alma no Fado”.
Spectacolul va contine momente de dans contemporan, iar decorul cu specific portughez va crea o adevarata experienta a culturii lusitane, aducand si in tara noastra glasul Lisabonei si al Portugaliei.

Aparut la inceput de secol XIX, radacinile Fado-ului se regasesc in originea dansului sangelui, dans dezvoltat in coloniile portugheze din Brazilia. Acest dans combina acordurile cantecelor europene cu ritmurile sincopate africane, ambele nostalgice si senzuale. Fado-ul a fost adoptat de catre oamenii din jurul golfului Lisabonei, nuantandu-l cu cantece si dansuri traditionale, devenind astfel un element central in cultura populara a capitalei lusitane.
Inseparabil de Fado este un instrument muzical unic in lume si anume „chitara portugheza cu 12 corzi in forma de para”. In anii 30 si 40 ai secolului trecut, virtuosi ai chitarei precum Armadinho au revolutionat tehnicile instrumentale folosite pentru acompaniamentul vocii si au dezvoltat un bogat repertoriu de solo pentru Fado.

Citește și: Data la care urmează să fie virați banii pentru pensii, alocații, indemnizații și burse în iunie. Calendarul plăților sociale a fost modificat- kanald.ro

Citește și: (P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  - stirilekanald.ro



Citește și:

Tapioca: ce este și cum poate fi utilizată în bucătărie

Daniela Nane, despre revenirea în cinema cu un rol complex și puternic, duminică, la „Invitatul de 12”: „A fost foarte dificil, dar foarte frumos”

Apariția care a emoționat Marea Britanie! Kate Middleton și Regele Charles, reuniți pentru o cauză care le-a schimbat viața.

Scena sfâșietoare cu soția polițistului din Piatra Neamț, ucis de propriul fiu. S-a așezat pe jos, la căpătâiul lui, împietrită de durere

Ce este un „oraj”, fenomenul meteo care a speriat Bucureștiul azi-noapte? ANM a emis atenționări cod galben de instabilitate atmosferică și pentru weekend

Emrah Altintoprak, actorul care joacă rolul Mustafa în serialul „O dragoste”, apariție de senzație în compania colegelor saie, pe platourile de filmare

Duminică, de la ora 14:30, în ”Asta-i România!”, Ștefan – ”arhitectul” propriului destin

De ce slăbitul devine tot mai dificil după 35 de ani


Video
Clipul zilei pe kfetele.ro