Obisnuiesti sa mananci singura? Uite cum te poate ingrasa acest obicei!

Obisnuiesti sa mananci singura? Uite cum te poate ingrasa acest obicei!

Stilul nostru de viata haotic ne face sa nu mai avem timp de iesirile cu prietenii si sa incepem sa petrecem din ce in ce mai mult timp singure.

 

In timp ce o masa savurata in liniste are avantajele sale, exista un efect advers de care nu stiai pana acum. "Atunci cand mananci singura, ai tendinta sa nu iti prioritizezi propria persoana, gatind o masa sanatoasa sau alegand optiuni mai bune", spune Leslie Heinberg, medic.
"De cele mai multe ori mananci in timp ce faci alte lucruri, ceea ce iti face organismul sa nu se sature si sa iti ceara mai multa mancare", continua medicul.
Iata care sunt cele mai mari capcane ale mancatului in singuratate.
1. Lucrezi la birou sau in masina- Este ciudat sa te asezi singura la o masa, asa ca uneori preferi sa mananciin masina sau la birou. Acest obicei te poate face sa ingerezi mai multe calorii ca de obicei.
2.
Iti deschizi laptopul sau televizorul pentru companie- Atunci cand mananci in timp ce ai alte activitai, nu esti atenta la cantitatea de alimente pe care o consumi si nici nu iti dai seama cand t-ai saturat.
3. Mananci prea repede pentru a termina alimentele din farfurie- Atunci cand mananci singura, ai tendinta sa mananci mai repede. Insa senzatia de satietate intarzie sa apara.
4. Iti comanzi mancare- Daca preferi mancarea de la fast food sau mancare de tip takeout in locul celei gatite de tine, faci o mare greseala.
Sursa: womenshealthmag.com

In timp ce o masa savurata in liniste are avantajele sale, exista un efect advers de care nu stiai pana acum. "Atunci cand mananci singura, ai tendinta sa nu iti prioritizezi propria persoana, gatind o masa sanatoasa sau alegand optiuni mai bune", spune Leslie Heinberg, medic. 



"De cele mai multe ori mananci in timp ce faci alte lucruri, ceea ce iti face organismul sa nu se sature si sa iti ceara mai multa mancare", continua medicul. 

Iata care sunt cele mai mari capcane ale mancatului in singuratate.

1. Lucrezi la birou sau in masina- Este ciudat sa te asezi singura la o masa, asa ca uneori preferi sa mananciin masina sau la birou. Acest obicei te poate face sa ingerezi mai multe calorii ca de obicei.

2. Iti deschizi laptopul sau televizorul pentru companie- Atunci cand mananci in timp ce ai alte activitai, nu esti atenta la cantitatea de alimente pe care o consumi si nici nu iti dai seama cand t-ai saturat.

3. Mananci prea repede pentru a termina alimentele din farfurie- Atunci cand mananci singura, ai tendinta sa mananci mai repede. Insa senzatia de satietate intarzie sa apara.

4. Iti comanzi mancare- Daca preferi mancarea de la fast food sau mancare de tip takeout in locul celei gatite de tine, faci o mare greseala. 

Sursa: womenshealthmag.com

 



Citește și:

Tapioca: ce este și cum poate fi utilizată în bucătărie

Andreea Bănică, declarație siropoasǎ la aniversarea a 18 ani de căsnicie! Ce a mărturisit vedeta

Puțini știu cine este și cu ce se ocupă soția lui Ciprian Ciucu. Cristina Simona și primarul Capitalei s-au cunoscut când aveau doar 18 ani

Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are

Ce se întâmplă, de fapt, cu Cheloo? Adevărul despre incidentul de la Psihiatrie și boala secretă de care sufera

Alertă în Grecia: un pește toxic se răspândește rapid în apele mării și poate mușca turiști. Medici avertizează: „Conține o toxină foarte periculoasă”

Mesajele transmise de actorii turci după moartea actriței Ece Irtem. Colegii de serial au transmis mesaje sfâșietoare: „Ai fost atât de prețioasă și specială”

De ce slăbitul devine tot mai dificil după 35 de ani


Video
Clipul zilei pe kfetele.ro