Gheorghe Mărmureanu, despre viitorul cutremur care va lovi România. "O cantitate de energie va fi dirijată"

Gheorghe Mărmureanu, despre viitorul cutremur care va lovi România.
Gheorghe Mărmureanu, despre viitorul cutremur care va lovi România. "O cantitate de energie va fi dirijată"

Un cutremur moderat, cu magnitudinea estimata la 5,8, s-a produs in zona Vrancea in dimineata zilei de luni, 28 octombrie, la ora locala 3h38min.

„Nu avem motive de îngrijorare. Un cutremur de 4,6 la 150 de kilometri se înscrie în activitatea seismică normală a zonei Vrancea.

Vrancea, repet, este periculoasă atunci când magnitudinea este peste 7,1. Înainte de un cutremur din acesta... 4,5 nu este mare, nu este important", a declarat Mărmureanu după al doilea mare seism din acest an.

Directorul onorific al Institutului Naţional pentru Fizica Pământului, Gheorghe Mărmureanu, a vorbit recent despre următorul mare cutremur.

Pe 4 martie 1977, cel mai mare seism din România, cu magnitudinea de 7,3 grade pe scara Richter, a pus la pământ sau a avariat circa 35.000 de locuinţe în doar 56 de secunde, iar peste 700 de întreprinderi au fost afectate.

citeste continuarea pe pagina urmatoare >>>

 



Citește și:

Tapioca: ce este și cum poate fi utilizată în bucătărie

ULTIMĂ ORĂ! Încă un cutremur în Romania, după cel de 5,8 grade

Despărțirea este oficială, la Casa Regală! Nu s-a mai putut face nimic pentru a salva relația dintre cei doi

EXCLUSIV | O româncă celebră, legătură periculoasă cu Jeffrey Epstein! În 2003, pedofilul american i-a plătit mamei ei o călătorie de peste o mie de dolari

UN DETALIU OBSERVAT ABIA ACUM ar putea explica despărțirea foștilor concurenți din Casa Iubirii. Totul s-ar fi petrecut chiar în cea mai importantă și crucială perioadă din viața lui Ahmed. Susținătorii Veronicăi nu-și revin din ȘOC: "Nu cred asta!"

Feng shui: Cum să-ţi aranjezi dormitorul că să faci mai mult sex

UPDATE Codurile galben și portocaliu de viscol și ninsori, extinse. Stratul de zăpadă ajunge până la 50 cm

VIDEO Român arestat în Italia după ce a încercat să răpească o fetiță de un an și jumătate! Micuța a fost grav rănită


Video
Clipul zilei pe kfetele.ro
Cookies