AZI, 21 noiembrie, MARE SĂRBĂTOARE cu dezlegare la peşte. Creştinii ortodocşi sărbătoresc Intrarea în Biserică a Maicii Domnului

AZI, 21 noiembrie, MARE SĂRBĂTOARE cu dezlegare la peşte. Creştinii ortodocşi sărbătoresc Intrarea în Biserică a Maicii Domnului
AZI, 21 noiembrie, MARE SĂRBĂTOARE cu dezlegare la peşte. Creştinii ortodocşi sărbătoresc Intrarea în Biserică a Maicii Domnului

Intrarea în Biserică a Maicii Domnului este o sărbătoare închinată Fecioarei Maria, celebrată în Bisericile Ortodoxe la data de 21 noiembrie. Sărbătoarea este cunoscută în tradiţia populară sub numele Vovidenia sau Ovidenia şi această denumire este întâlnită în Moldova, în Muntenia şi Oltenia.

Ioachim şi Ana l-au rugat pe Dumnezeu să le dăruiască un copil

Ioachim şi Ana s-au rugat lui Dumnezeu să le binecuvânteze viaţa  şi să le împlinească dorinţa  să aibă un copil. Prin împlinirea acestei dorinţe fierbinţi, Ioachim şi Ana voiau ca Dumnezeu să-I scape de ruşinea lumii  de a rămâne fără copii, deoarece în Galileea acelor timpuri era o mare ruşine să nu ai copii. 

După rugăciunile fierbinţi adresate lui Dumnezeu de Ioachim şi Ana, îngerul Gavriil i-a adus Anei vestea că Dumnezeu le-a împlinit dorinţa şi vor avea un copil. Emoţionată de minunata veste, Ana a promis îngerului Gavriil că pruncul atât de dorit va fi dăruit lui  Dumnezeu.

Intrarea în Templu a Fecioarei Maria a avut loc la o dată de 21 noiembrie

Intrarea Maicii Domnului  în Templul din Ierusalim s-a petrecut într-o zi de 21 noiembrie, când Fecioara Maria împlinise vârsta de trei ani.

Atunci, părinţii ei, Ioachim şi Ana şi-au amintit de făgăduinţa făcută în faţa îngerului Gavriil, că atunci când vor deveni părinţi, vor închina copilul lor bunului Dumnezeu.

Rudele şi fecioarele din Nazaret au însoţit-o pe Maria la Templu

În acea zi, Ioachim şi Ana au invitat rudele şi tinerele fecioare din Nazaret s-o însoţească pe Maria la Templu. Pentru acest eveniment, părinţii Mariei şi-au îmbrăcat copila în haine de sărbătoare pregătind şi multe făclii.

Cu acest prilej, Sfântul Iacob, Arhiepiscopul Ierusalimului, ne aminteşte chemarea adresată de tatăl Mariei, dreptul Ioachim,  persoanelor care o însoţeau pe Maria spre Templu: ”Chemaţi fiicele evreice curate să ia făclii aprinse!" În acelaşi timp, Sfântul Gherman, Patriarhul Constantinopolului, a lăsat drept mărturie despre acest eveniment cuvintele rostite de dreapta Ana, mama Sfintei Maria: "Făgăduinţele pe care le-au făcut buzele mele le voi da Domnului. Pentru aceasta am adunat cete de fecioare cu făclii, am chemat preoţi şi rudeniile mele, zicând tuturor: Bucuraţi-vă împreună cu mine toţi că m-am arătat astăzi şi maică, şi înainte povăţuitoare, dând pe fiica mea, nu
împăratului celui pământesc, ci lui Dumnezeu, Împăratul ceresc".

citeste continuarea pe pagina urmatoare >>>

 



Citește și:

Tapioca: ce este și cum poate fi utilizată în bucătărie

Cum sa îţi protejezi tenul iarna. Sfaturi pentru o piele de vis

Toate privirile au fost asupra Mirabelei Grădinaru. Apariția care marchează o premieră pentru partenera lui Nicușor Dan

„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu

Un program cu Inteligență Artificială a anunțat că Donald Trump și JD Vance au murit bolnavi de rabie

VIDEO Gabriela Cristea, despre modul în care a reușit să scape de kilogramele în plus și să-și schimbe complet stilul de viață

Horoscop marți, 30 iunie 2026: O zodie reușește să își vadă visul cu ochii. Aceasta își achiziționează mașina mult dorită

De ce slăbitul devine tot mai dificil după 35 de ani


Video
Clipul zilei pe kfetele.ro