Alte 4 localități din jurul Capitalei vor intra în carantină!

carantina romania covid
mai multe localități din Județul Ilfov vor intra în carantină din pricina COVID-19

Mai multe localități din Județul Ilfov vor intra în carantină din cauza numărului mare de cazuri de COVID-19.

Mai multe localități din jurul Capitalei vor intra în carantină din cauza numărului mare de cazuri de COVID-19. Se așteaptă ordinul semnat de către Șeful DSU.

Mai multe localități din județul Ilfov vor intra în carantină

Prefectul județului Ilfov, Daniel Zamfir, spune că se așteaptă documentul semnat de către Raed Arafat, asta pentru ca restricțiile să fie impuse în mai multe localități.

La fel, și prefectul Capitalei vorbește despre lockdown în București, dar și în localitățile adiacente. Restricțiile de circulație rămân în vigoare. 

Citeste si: Se prelungește Starea de Alertă în România! Noi restricții pe timp de noapte

„Am cerut de la DSP Bucureşti propuneri. Propunerea lor este ca deocamdată să rămânem în această situaţie şi să continuăm întărirea controlului,” a declarat Alin Stoica.

carantina ilfov
4 localități din jurul Capitalei vor intra în carantină[Sursa foto: PixaBay]

"Aseară, în şedinţa Comitetului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă, ca urmare a analizelor de risc transmise de către cei de la DSP şi cu avizul INSP, s-au transmis propunerile de carantină zonală pentru cele patru localităţi- Domneşti, Jilava, Pantelimon şi Voluntari", spune Daniel Zamfir.

Citeste si: Municipiul Oradea va intra în carantină! Raed Arafat a semnat ordinul

Popești-Leordeni și Tunari vor intra în carantină timp de 14 zile din pricina numărului mare de îmbolnăviri pe cap de locuitor.

covid-19 carantina restrictii
noi restricții vor fi impuse în Județul Ilfov din cauza COVID-19[Sursa foto: PixaBay]

„Deocamdată, măsurile pe care le aplicăm în Bucureşti sunt cele pe care le ştim. Ce am făcut în plus săptămâna aceasta a fost să discut cu o serie de autorităţi pentru a întări controlul cu scopul ca aceste măsuri să fie implementate mai bine,” spune prefectul Capitalei.

„Avem deja o colaborare între poliţia Bucureşti şi Ilfov pentru filtre. Deocamdată aceasta este măsura. Ştim că există trafic intens între Bucureşti şi Ilfov. Încercăm prin aceste filtre să prevenim intrări masive dinspre Ilfov de persoane infectate. Şi colegii din Ilfov sunt în legătură cu prefectura. Dumnealor au luat măsuri pentru că circulaţia persoanelor să fie limitată”, menționează Alin Stoica.

 



Citește și:

Tapioca: ce este și cum poate fi utilizată în bucătărie

Municipiul Oradea va intra în carantină! Raed Arafat a semnat ordinul

Cine este prietena ta cea mai bună, în funcție de zodie

Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026

Două cazuri diferite, dar cu un final tragic: "Ne-a străfulgerat pe toţi". Marco a fost găsit mort după un majorat, iar Andreea Cuciuc a murit după Balul Bobocilor. ASEMĂNĂRILE dintre cele două situații sunt îngrijorătoare și dureroase

Alina Sorescu, copleșită de emoții, în cadrul emisiunii „În Oglindă”. Cine a salvat-o după divorț: „Acum mă simt în acel punct”

Sâmbătă, de la ora 14:45, la ”ROventura”, călătorie de neuitat pe plaiuri vrâncene

Tragedie într-o școală din Rusia. Un elev de 10 ani a fost ucis de un coleg de 15 ani. Criminalul a filmat atacul


Video
Clipul zilei pe kfetele.ro
Cookies