Acesta e cel mai mare risc de boli! Mai periculos ca alcoolul, tutunul si sedentarismul

Acesta e cel mai mare risc de boli! Mai periculos ca alcoolul, tutunul si sedentarismul

Dieta saraca si obezitatea prezinta cel mai mare risc pentru bolile netransmisibile, mai mult decat tutunul, alcoolul si lipsa activitatii fizice combinate, a spus Alexandr Parlesak, profesor la Universitatea Metopolitana din Copenhaga, miercuri, la conferinta Mediafax.

 

Alexandr Parlesak a prezentat, la conferinta Mediafax studiul "Cosuri alimentare sanatoase, durabile, accesibile si cultural acceptabile pentru Romania". Potrivit acestuia, lipsa hranei sau alimentatia nesanatoasa se reflecta in Romania in numeroasele cazuri de anemie.
Conform unui raport al UNICEF din 2005, 50 la suta dintre copiii mai mici de un an din Romania au deficit de fier iar 7,3 la suta dintre copiii mai mici de 2 ani si 8,5 la suta dintre cei cu varste intre 2 si 5 ani au greutate mai mica decat cea normala, ceea ce are efecte negative asupra dezvoltarii cognitive.
De asemenea, studiile la nivel national indica faptul ca, pana in 2006, 90 la suta dintre scolarii romani consumau mai putin decat cantitatea minima recomandata de calciu (800 mg/zi) si ca mai mult de 99% dintre scolari aveau deficit de vitamina D.
In paralel cu subalimentarea, in Romania cresc supraponderabilitatea si obezitatea in randul tinerilor si adolescentilor.
Acestea sunt responsabile de aparitia diabetului de tip 2, bolile cardiovasculare si cancerul.
Organizatia Mondiala a Sanatatii (OMS), in colaborare cu Centrul Global pentru Nutritie si Sanatate de la Copenhaga, au facut o analiza a posibilitatii de introducere in alimentatia zilnica a romanilor de alimente sanatoase si care sa se incadreze intr-un buget minim pe care sa si-l permita fiecare familie. Analiza s-a desfasurat in lunile februarie-martie 2014, in magazine, piete, hypermarketuri din patru regiuni ale tarii.

Alexandr Parlesak a prezentat, la conferinta Mediafax studiul "Cosuri alimentare sanatoase, durabile, accesibile si cultural acceptabile pentru Romania". Potrivit acestuia, lipsa hranei sau alimentatia nesanatoasa se reflecta in Romania in numeroasele cazuri de anemie.

Conform unui raport al UNICEF din 2005, 50 la suta dintre copiii mai mici de un an din Romania au deficit de fier iar 7,3 la suta dintre copiii mai mici de 2 ani si 8,5 la suta dintre cei cu varste intre 2 si 5 ani au greutate mai mica decat cea normala, ceea ce are efecte negative asupra dezvoltarii cognitive.



De asemenea, studiile la nivel national indica faptul ca, pana in 2006, 90 la suta dintre scolarii romani consumau mai putin decat cantitatea minima recomandata de calciu (800 mg/zi) si ca mai mult de 99% dintre scolari aveau deficit de vitamina D.

In paralel cu subalimentarea, in Romania cresc supraponderabilitatea si obezitatea in randul tinerilor si adolescentilor. Acestea sunt responsabile de aparitia diabetului de tip 2, bolile cardiovasculare si cancerul.

Organizatia Mondiala a Sanatatii (OMS), in colaborare cu Centrul Global pentru Nutritie si Sanatate de la Copenhaga, au facut o analiza a posibilitatii de introducere in alimentatia zilnica a romanilor de alimente sanatoase si care sa se incadreze intr-un buget minim pe care sa si-l permita fiecare familie. Analiza s-a desfasurat in lunile februarie-martie 2014, in magazine, piete, hypermarketuri din patru regiuni ale tarii.

 



Citește și:

Tapioca: ce este și cum poate fi utilizată în bucătărie

Lidia Buble, mesaj neașteptat pentru fani. Ce i s-a întâmplat artistei în timp ce mergea pe stradă: “Vă implor, nu suport!”

Puțini știu cine este și cu ce se ocupă soția lui Ciprian Ciucu. Cristina Simona și primarul Capitalei s-au cunoscut când aveau doar 18 ani

„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu

Adi Sînă, prima reacție de proporții după zvonurile că DIVORȚEAZĂ de Anca Serea! Mesajul care aruncă totul în aer

UPDATE Subiectele și baremul de corectare la Matematică, de la Evaluarea Națională 2026, au fost publicate

Mesajele transmise de actorii turci după moartea actriței Ece Irtem. Colegii de serial au transmis mesaje sfâșietoare: „Ai fost atât de prețioasă și specială”

De ce slăbitul devine tot mai dificil după 35 de ani


Video
Clipul zilei pe kfetele.ro