Surpriză de proporții la Globurile de Aur! Vezi aici câștigătorii


Duminică seară, a avut loc în Los Angeles a 77-a ediție a Globurilor de Aur. Decernarea premiilor a fost prezentată de actorul Ricky Gervais pentru a cincea oară.


In articol:

Evenimentul a deschis sezonul premiilor cinematografice la Hollywood și a desemnat cele mai bune filme și cei mai buni actori. Globurile de Aur sunt gala premergătoare celei Oscar și sunt un punct de sprijin în alegerea câștigătorilor, pe data de 10 Februarie.

Distincțiile au fost acordate de Asociația Presei Străine de la Hollyood, iar la capitolul lungmetraje, „1917” și „Once Upon a time... in Hollywood” au fost marile câștigătoare ale premiilor Globurile de Aur 2020. În ceea ce privește serialele, „Succession”, „Fleabag” și „Chernobyl” sunt seriile care s-au clasat pe primele locuri.

La capitolul animație, am avut parte de o surpriză de proporții.

Deși toată lumea se aștepta ca „Frozen 2” să fie fruntaș, trofeul a fost câștigat de filmul „Missing Link”.

Lista completă a premiilor Globurile de Aur 2020

Cel mai bun film – dramă
„1917” (Universal) – câştigător

Nominalizări:
„The Two Popes” (Netflix)
„The Irishman” (Netflix)
„Joker” (Warner Bros.)
„Marriage Story” (Netflix)

Cel mai bun film - comedie/musical
„Once Upon a Time... in Hollywood” (Sony) – câştigător

Nominalizări:
„Dolemite Is My Name” (Netflix)
„Jojo Rabbit” (Fox Searchlight)
„Knives Out” (Lionsgate)
„Rocketman” (Paramount)

Cea mai bună actriţă într-un film – dramă
Renée Zellweger, „Judy” – câştigătoare

Nominalizări:
Cynthia Erivo, „Harriet”
Scarlett Johansson, „Marriage Story”
Saoirse Ronan, „Little Women”
Charlize Theron, „Bombshell”

Cel mai bun actor într-un film – dramă
Joaquin Phoenix, „Joker” – câştigător

Nominalizări:
Christian Bale, „Ford v Ferrari”
Antonio Banderas, „Dolor y gloria”
Adam Driver, „Marriage Story”
Jonathan Pryce, „The Two Popes”

Cea mai bună actriţă într-un film - comedie/ musical
Awkwafina, „The Farewell” – câştigătoare

Nominalizări:
Ana De Armas, „Knives Out”
Cate Blanchett, „Where’d You Go Bernadette”
Beanie Feldstein, „Booksmart”
Emma Thompson, „Late Night”

Cel mai bun actor într-un film – comedie/ musical T
aron Egerton, „Rocketman” – câştigător

Nominalizări :
Roman Griffin Davis, „Jojo Rabbit”
Leonardo DiCaprio, „Once Upon a Time... in Hollywood”
Eddie Murphy, „Dolemite Is My Name”
Daniel Craig, „Knives Out”

Cea mai bună actriţă în rol secundar într-un film
 Laura Dern, „Marriage Story” - câştigătoare

Nominalizări:
Kathy Bates, „Richard Jewell”
Annette Bening, „The Report”
Jennifer Lopez, „Hustlers”
Margot Robbie, „Bombshell”

Cel mai bun actor în rol secundar într-un film
Brad Pitt, „Once Upon a Time... in Hollywood” - câştigător

Nominalizări:
Al Pacino, „The Irishman”
Joe Pesci, „The Irishman”
Tom Hanks, „A Beautiful Day in the Neighborhood”
Anthony Hopkins, „The Two Popes”

Cel mai bun regizor
Sam Mendes, „1917” - câştigător

Nominalizări:
Bong Joon Ho,„Parasite”
Todd Phillips, „Joker”
Martin Scorsese, „The Irishman”
Quentin Tarantino, „Once Upon a Time... in Hollywood”

Cel mai bun scenariu
Quentin Tarantino, „Once Upon a Time... in Hollywood” – câştigător

Nominalizări:
Noah Baumbach, „Marriage Story”
Bong Joon-ho şi Han Jin Won, „Parasite”
Anthony McCarten, „The Two Popes”
Steven Zaillian, „The Irishman”

Citeste si: Pentru Brad Pitt vârsta este un impediment. Actorul primește tot mai puține roluri

Citeste si: Uite ce vedete au un coeficient de inteligenta ridicat!

Citeste si: Ellen DeGeneres isi lanseaza propria linie vestimentara

Cel mai bun film de animaţie
Missing Link” (United Artists Releasing) - câştigător

Nominalizări:
„Frozen 2” (Disney)
„How to Train Your Dragon: The Hidden World” (Universal)
„The Lion King” (Disney) „
Toy Story 4” (Disney)

Cel mai bun film în limbă străină
„Parasite” (Coreea de Sud), de Bong Joon-ho - câştigător

Nominalizări:
„Les misérables” (Franţa), de Ladj Ly
„Dolor y gloria” (Spania), de Pedro Almodóvar
„Portrait de la jeune fille en feu” (Franţa), de Céline Sciamma
„The Farewell” (China), de Lulu Wang

Cea mai bună coloană sonoră
Hildur Guðnadóttir, „Joker” - câştigător

Nominalizări:
Daniel Pemberton, „Motherless Brooklyn”
Alexandre Desplat, „Little Women”
Randy Newman, „Marriage Story”
Thomas Newman, „1917”

Cel mai bun cântec original
„I’m Gonna Love Me Again”, din „Rocketman” (Elton John şi Bernie Taupin) - câştigător

Nominalizări:
„Beautiful Ghosts”, din „Cats”
„Into the Unknown”, din „Frozen 2”
„Spirit”, din „The Lion King”
„Stand Up”, din „Harriet”

Lista câștigătorilor - TELEVIZIUNE

Cel mai bun serial – dramă
„Big Little Lies” (HBO)
„The Crown” (Netflix)
„Killing Eve” (BBC America)
„The Morning Show” (Apple TV Plus)
„Succession” (HBO) - câştigător

Cel mai bun serial - comedie/ musical
„Barry” (HBO)
„Fleabag” (Amazon) – câştigător
„The Kominsky Method” (Netflix)
„The Marvelous Mrs. Maisel” (Amazon)
„The Politician” (Netflix)

Cea mai bună miniserie/ film de televiziune
„The Loudest Voice” (Showtime)
„Unbelievable” (Netflix)
„Catch-22” (Hulu)
„Chernobyl” (HBO) – câştigător
„Fosse/Verdon” (FX)

Cea mai bună actriţă într-o miniserie sau film de televiziune
Kaitlyn Dever, „Unbelievable”
Joey King, „The Act”
Helen Mirren, „Catherine the Great”
Merritt Wever, „Unbelievable”
Michelle Williams, „Fosse/Verdon” – câştigătoare

Cel mai bun actor într-o miniserie sau film de televiziune
Jared Harris, „Chernobyl”
Sam Rockwell, „Fosse/Verdon”
Christopher Abbott,„Catch-22”
Sacha Baron Cohen, „The Spy”
Russell Crowe, „The Loudest Voice” - câştigător

Cea mai bună actriţă într-un serial – dramă
Reese Witherspoon, „The Morning Show”
Jennifer Aniston, „The Morning Show”
Olivia Colman, „The Crown” – câştigătoare
Jodie Comer, „Killing Eve”
Nicole Kidman, „Big Little Lies”

Cel mai bun actor într-un serial – dramă
Tobias Menzies, „The Crown”
Billy Porter, „Pose”
Brian Cox, „Succession” – câştigător
Kit Harington, „Game of Thrones”
Rami Malek, „Mr. Robot”

Cea mai bună actriţă într-un serial – comedie
Christina Applegate, „Dead to Me”
Rachel Brosnahan, „The Marvelous Mrs. Maisel”
Kirsten Dunst, „On Becoming a God in Central Florida”
Natasha Lyonne, „Russian Doll”
Phoebe Waller-Bridge, „Fleabag” - câştigătoare

Cel mai bun actor într-un serial – comedie
Ramy Youssef, „Ramy” – câştigător
Michael Douglas, „The Kominsky Method”
Bill Hader, „Barry”
Ben Platt, „The Politician”
Paul Rudd, „Living With Yourself”

 

Cea mai bună actriţă în rol secundar într-un serial, miniserie sau film de televiziune
Patricia Arquette, „The Act” – câştigătoare
Helena Bonham Carter, „The Crown”
Toni Collette, „Unbelievable”
Meryl Streep, „Big Little Lies”
Emily Watson, „Chernobyl”

Cel mai bun actor secundar într-un serial, miniserie sau film de televiziune
Alan Arkin, „The Kominsky Method”
Kieran Culkin, „Succession”
Andrew Scott, „Fleabag” S
Stellan Skarsgård, „Chernobyl” – câştigător
Henry Winkler, „Barry”

Premiul onorific „Cecil B. DeMille” - Tom Hanks

Premiul onorific „Carol Burnett” - Ellen DeGeneres


Clipul zilei pe KANALD.RO:

DISTRIBUIE
acest articol

Divertisment

Sambata, de la ora 15:00, in “ROventura”.  Clisura Dunarii – frumusetea nepereche a fluviului

Citește mai departe

Te-ar putea interesa si...

Parteneri
Pentru tine
Din Lifestyle
Parteneri