Studiul care da peste cap tot ce stiai! Vegetarienii sunt mai bolnavi si mai instabili psihic decat consumatorii de carne

Studiul care da peste cap tot ce stiai! Vegetarienii sunt mai bolnavi si mai instabili psihic decat consumatorii de carne
Studiul care da peste cap tot ce stiai! Vegetarienii sunt mai bolnavi si mai instabili psihic decat consumatorii de carne

Un nou studiu al Universitatii din Graz spune ca vegetarienii se imbolnavesc mai des decat persoanele care consuma carne.

 

Conform unui comunicate de presa emis in Germania, "vegetarienii se imbolnavesc mai des de cancer si fac mai multe atacuri de cord". In plus, se pare ca vegetarienii sunt si mai instabili psihic.
Cercetatorii au evaluat datele primite de la Sondajul Austriac pentru Sanatate, care este un chestionar de baza in Uniunea Europeana. Oamenii de stiinta au examinat un numar total de 1320 de persoane, impartite in patru grupe a cate 330 de persoane.
Toate grupurile erau comparabile din punct de vedere al genului, varstei si statusului socio-economic. Singurul lucru diferit in grupuri a fost dieta. Cele patru grupuri erau: vegetarieni, consumatori de carne, fructe si legume, persoane care consuma putina carne si persoane care consuma foarte multa carne. 76,4% din participanti au fost femei.
In urma analizarii rezultatelor, s-a stabilit ca vegetarienii au de doua ori mai multe alergii ca persoanele care cosuma carne si au un risc cu 166% mai ridicat de a face cancer.
In plus, vegetarienii au avut un risc de 150% mai mare de aface atac de cord decat consumatorii de carne.
Comparativ cu persoanele care consuma carne, vegetarienii au bifat 14 din cele 18 boli cronice testate.
In aceeasi cercetare, Universitatea din Graz a descoperit si ca vegetarienii au riscuri de doua ori mai mari de a suferi de anxietate si depresie decat consumatorii de carne.
Persoanele care consuma carne des au calitate a vietii mai ridicata, spune acelasi studiu.
Sursa: Sott.net

Conform unui comunicat de presa emis in Germania," vegetarienii se imbolnavesc mai des de cancer si fac mai multe atacuri de cord". In plus, se pare ca vegetarienii sunt si mai instabili psihic.

Cercetatorii au evaluat datele primite de la Sondajul Austriac pentru Sanatate, care este un chestionar de baza in Uniunea Europeana.

Oamenii de stiinta au examinat un numar total de 1320 de persoane, impartite in patru grupe a cate 330 de persoane. Toate grupurile erau comparabile din punct de vedere al genului, varstei si statusului socio-economic. Singurul lucru diferit in grupuri a fost dieta. Cele patru grupuri erau: vegetarieni, consumatori de carne, fructe si legume, persoane care consuma putina carne si persoane care consuma foarte multa carne. 76,4% din participanti au fost femei.


In urma analizarii rezultatelor, s-a stabilit ca vegetarienii au de doua ori mai multe alergii ca persoanele care cosuma carne si au un risc cu 166% mai ridicat de a face cancer. In plus, vegetarienii au avut un risc de 150% mai mare de a face atac de cord decat consumatorii de carne. 

Comparativ cu persoanele care consuma carne, vegetarienii au bifat 14 din cele 18 boli cronice testate.


In aceeasi cercetare, Universitatea din Graz a descoperit si ca vegetarienii au riscuri de doua ori mai mari de a suferi de anxietate si depresie decat consumatorii de carne.

Persoanele care consuma carne des au calitate a vietii mai ridicata, spune acelasi studiu. 

Sursa: Sott.net

 



Citește și:

Tapioca: ce este și cum poate fi utilizată în bucătărie

Andreea Bănică, declarație siropoasǎ la aniversarea a 18 ani de căsnicie! Ce a mărturisit vedeta

Puțini știu cine este și cu ce se ocupă soția lui Ciprian Ciucu. Cristina Simona și primarul Capitalei s-au cunoscut când aveau doar 18 ani

Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are

Ce se întâmplă, de fapt, cu Cheloo? Adevărul despre incidentul de la Psihiatrie și boala secretă de care sufera

Ce subiecte au picat la proba scrisă la Limba și literatură română, la Evaluarea Națională 2026. Subiectele au fost răspândite pe grupurile de părinți la doar o ora de la începerea examenului, fără watermark

Mesajele transmise de actorii turci după moartea actriței Ece Irtem. Colegii de serial au transmis mesaje sfâșietoare: „Ai fost atât de prețioasă și specială”

De ce slăbitul devine tot mai dificil după 35 de ani


Video
Clipul zilei pe kfetele.ro