S-a descoperit un nou simptom al infecției cu COVID-19!

un nou simptom apare la pacienții infectați cu noul coronavirus

Potrivit specialiștilor, sensibilitatea la lumină a fost identificată în rândul pacienților infectați cu COVID-19.

Conform specialiștilor, principalele simptome ale COVID-19 sunt tusea persistentă, febra ori pierderea gustului și a mirosului. Acum, doctorii au identificat un nou simptom la pacienții infectați cu virusul ucigaș. Care este acesta?

Un nou simptom a fost identificat la pacienții cu COVID-19

Un studiu efectuat la Universitatea Anglia Ruskin arată că pacienții infectați cu COVID-19 au o sensibilitate la lumină, denumită și fotofobie. Dintre cei 83 de participanți în cadrul studiului, 18% dintre pacienți au prezentat o anumită afecțiune în zona ochilor.

Citeste si: Coordonatorul campaniei de vaccinare din Israel, despre administrarea primei doze: „Mai puţin eficientă decât am crezut”

Doctorii au menționat că  unul din trei pacienți infectați cu SARS-CoV-2 prezentau până acum conjunctivită. 

virusul SARS-CoV-2 poate determina infecții ale ochilor [Sursa foto: PixaBay]

Fotofobia reprezintă sensibilitatea în zona ochilor din cauza unui anumit disconfort creat de lumina naturală ori de lumina artificială. De asemenea, persoanele cu ochi deschiși la culoare pot prezenta o sensibilitate mai mare la lumină. 

Citeste si: Starea de Urgență este prelungită cu încă o lună! În ce țară s-a luat această decizie?

Cantitatea de lumină contează extrem de mult în cazul persoanelor care prezintă fotofobie. Cei care au trăit mai mult în întuneric, atunci când ajung în zona unor lumini puternice, vor prezenta dureri ale ochilor.

Sensibilitatea la lumină denumită fotofobie nu se poate preveni, însă pacienții pot menține sănătatea ochilor pentru a evita declanșarea migrenelor sau ale altor afecțiuni. 

Ministerul Sănătății, avertisment vaccinare

Reprezentanții Ministerului Sănătății au anunțat cetățenii că purtarea măștii de protecție este recomandată chiar și după ce a fost administrată a doua doză de vaccin anti-COVID-19.

potrivit studiilor, pacienții infectați cu COVID-19 au probleme cu ochii [Sursa foto: PixaBay]

”Chiar şi după ce vi s-a administrat a doua doză de vaccin, este recomandat să continuaţi să purtaţi masca de protecţie şi să respectaţi regulile de distanţare socială. Vaccinul vă protejează pe dumneavoastră, purtarea măştii îi protejează pe cei din jur care nu au fost încă vaccinaţi”, au arătat reprezentanții Ministerului Sănătății.

Conform specialiștilor, vaccinul împotriva COVID-19 nu garantează imunitatea, astfel că cetățenii trebuie să aibă în continuare grijă cu igiena personală dar și cu evitarea zonelor aglomerate.

 

 

 

 



Citește și:

Tapioca: ce este și cum poate fi utilizată în bucătărie

Se redeschid restaurantele, barurile, cinematografele și sălile de jocuri în București! Decizia va fi aplicată de luni!

Relațiile intime după menopauză. Subiectul despre care îți e rușine să vorbești

„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu

Un program cu Inteligență Artificială a anunțat că Donald Trump și JD Vance au murit bolnavi de rabie

VIDEO Gabriela Cristea, despre modul în care a reușit să scape de kilogramele în plus și să-și schimbe complet stilul de viață

Horoscop marți, 30 iunie 2026: O zodie reușește să își vadă visul cu ochii. Aceasta își achiziționează mașina mult dorită

De ce slăbitul devine tot mai dificil după 35 de ani


Video
Clipul zilei pe kfetele.ro