Raed Arafat, despre noi măsuri de protecție împotriva pandemiei de coronavirus: "O să vedem cum sunt..."

raed arafat despre restrictii
Raed Arafat vorbește despre noi restricții în contextul deschiderii școlilor

Raed Arafat susține că se vor lua măsuri imediat în cazul în care numărul cazurilor de coronavirus va crește, odată cu redeschiderea școlilor.

Conform declarațiilor lui Raed Arafat, redeschiderea școlilor reprezintă un risc major, dat fiind faptul că pandemia de coronavirus nu a luat sfârșit. Șeful DSU susține că toată lumea trebuie să fie vigilentă pentru ca situația epidemiologică să fie ținută sub control.

Raed Arafat, despre impunerea unor noi restricții

Raed Arafat consideră că toată lumea trebuie să contribuie cât de puțin la respectarea regulilor impuse de pandemie, mai ales că redeschiderea școlilor poate provoca o creștere a numărului de cazuri.

Citeste si: Virgil Musta, adevărul despre efectele adverse ale vaccinului anticovid: „Sunt mai mari șansele să faci accident de mașină”

„Un impact probabil o să apară, o să vedem cum sunt următoarele 14 zile. Aţi văzut că sunt puţine ţări care au ţinut şcolile închise.

În acelaşi timp, noi suntem într-un scenariu acum şi trebuie să subliniez că scenariile folosite de unu la sută şi trei la sută în şcoli, dacă informaţia mea este corectă, este posibil să includă şi focarele la aceste scenarii.

raed arafat noi masuri restrictive
Raed Arafat spune că redeschiderea școlilor generează tensiuni[Sursa foto: PixaBay]

Adică noi, când vom face schimbarea, trebuie să verificăm şi la CNCCI, eu ştiu că sunt incluse şi focarele, aşa că nu va fi o schimbare radicală”, a declarat Raed Arafat.

Raed Arafat menționează că se pot impune noi reguli, însă doar local, acolo unde numărul de cazuri este în creștere.

Citeste si: Valeriu Gheorghiță: 79% dintre românii vaccinați cu prima doză sunt persoane vulnerabile

„Există un risc, fără nicio discuţie, de creştere. În acelaşi timp, dacă respectăm toate regulile şi dacă respectăm scenariile, noi sperăm să ţinem situaţia sub control.

raed arafat anunt deschidere scoli
Raed Arafat transmite un mesaj cetățenilor în contextul redeschiderii școlilor[Sursa foto: Facebook Raed Arafat]

Dacă vedem că situaţia nu poate fi ţinută sub control, dacă vedem că există o creştere a numărului de cazuri, atunci se pot adopta alte măsuri. Din cauza aceasta avem scenariile. Acest lucru permite să fie un control, iar decizia este una locală, care se ia la nivelul judeţului, la nivelul localităţii, împreună cu şcoala. Nu e o decizie care este la nivel naţional, pentru că este imposibil să luăm decizii la nivel naţional   pentru fiecare şcoală, în ce scenariu intră şi din ce scenariu iese”, a precizat Raed Arafat.



Citește și:

Tapioca: ce este și cum poate fi utilizată în bucătărie

Un mare oraş din ţară revine în scenariul roşu! Restaurantele se închid din nou

Testul care îți spune cum va fi începutul tău de an! Răspunde aici!

Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile

BREAKING! Campion mondial la box, ranit intr-un grav accident de masina. Alte doua persoane au murit

Klaus Iohannis semnează decretele! Se anunță pensionări timpurii!

Un artist neașteptat își face apariția la Revelionul „Casa iubirii”! Fetele sunt în extaz! Aflați despre cine este vorba în ediția de miercuri, 31 decembrie, de la orele 10:00 și 16:30, la Kanal D

„Mama a trebuit să dispară”. Planul diabolic pus la cale de tânăra din Sibiu pentru a scăpă de cea care i-a dat viață. INCREDIBIL de ce


Video
Clipul zilei pe kfetele.ro
Cookies