Primul semn ca vine primavara: o pasare si-a inceput drumul din Africa spre Romania

Primul semn ca vine primavara: o pasare si-a inceput drumul din Africa spre Romania

Arlie, acvila tipatoare mica (Aquila pomarina) monitorizata satelitar de ornitologii romani a plecat din Africa spre Romania.

Arlie a inceput migratia de primavara pe data de 11 februarie 2017, intre orele 8 si 10 dimineata. Spre deosebire de ultimii doi ani (2015 si 2016), Arlie a plecat spre Romania cu o intarziere de trei zile. In anii trecuti, Arlie plecase din cartierul de iernare pe data de 8 februarie.

 

Pentru al patrulea an consecutiv, acvila si-a petrecut iarna in Namibia, nu a schimbat locatia.

 

In primele trei zile ale calatoriei sale spre tara noastra, Arlie a parcurs in zbor circa 500 de kilometri in directia nord-est.

 

Maria Ghiorghiu a avut o noua viziune despre soarta Romaniei: "Se vor ridica ziduri nationale"!

 

Acvila are de strabatut continentul african de la vest la est si apoi de la sud la nord.

 

Calatoria ei pana la cuib va insemna un traseu de 12.500 de kilometri, 3 continente si 17 tari, printre care: Angola, Zambia, Tanzania, Ruanda, Burundi, Uganda, Sudanul de Sud, Etiopia, Sudan, Egipt, Israel, Siria, Turcia si Bulgaria.

 

sursa: EuropaFM.ro



Citește și:

Tapioca: ce este și cum poate fi utilizată în bucătărie

2017 fara vara in Romania? Acest fenomen straniu nu a mai avut loc din 1816: "Vom trece printr-o perioada de transformari generale"

Ce s-a întâmplat cu Kate Middleton, la ultimele apariții publice. Nu e întâmplător

Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”

CE S-A ÎNTÂMPLAT în momentul când Memiș Selciuc s-a prăbușit A ȘOCAT familia și apropiații saxofonistului. GESTUL care i-a revoltat pe cei care au văzut IMAGINILE: "Nu vă este rușine! Nu a apucat..."

VIDEO Plăcerile vinovate ale vedetelor: de la ciocolată la parfumuri scumpe sau investiții în imagine

Horoscop marți, 16 iunie 2026: Semnul zodiacal care își dorește să se afirme și face tot ce îi stă în putere să iasă în evidență

De ce slăbitul devine tot mai dificil după 35 de ani


Video
Clipul zilei pe kfetele.ro