Obiceiuri şi superstiţii de Anul Nou la români: Pluguşorul şi Sorcova, ceva roşu, bani în buzunar, vâsc şi dans în aer liber

Obiceiuri şi superstiţii de Anul Nou la români: Pluguşorul şi Sorcova, ceva roşu, bani în buzunar, vâsc şi dans în aer liber

Un obiect vestimentar roşu, bani în buzunar, vâsc, masa îmbelşugată, dar fără carne de pasăre, mersul cu Pluguşorul şi Sorcova se numără între superstiţiile şi obiceiurile românilor la trecerea dintre ani.

Superstiţiile spun că Anul Nou trebuie întâmpinat alături de familie şi prieteni, iar pentru ca în următoarele 12 luni să fim sănătoşi să dansăm în aer liber.

Pluguşorul, Mersul cu Buhaiul, Jocul Caprei şi Jocul Ursului aducătoare de fertilitate şi Umblatul cu Sorcova pentru a transmite sănătate şi tinereţe celor colindaţi marchează datina românească la trecerea dintre ani.

Potrivit unor superstiţii ale românilor, pentru a avea noroc şi belşug în noul an pe masă se pun struguri şi smochine.

Perioada cuprinsă între Crăciun şi Bobotează a amestecat vechi sărbători păgâne (Dionisiacele câmpeneşti, Brumulia, Saturnalia, Dies natalis Salis invictis) reinterpretate în perspectivă creştină, ţărănească şi teologală, potrivit cercetătorului Şerban Anghelescu, care vorbeşte în „Sărbători de iarnă” despre colindele din ultimele zile ale anului.

„În practică, formele de colindat ocupă aproape întreg teritoriul celor douăsprezece zile. În Moldova şi Muntenia se umblă cu Capra de Anul Nou, iar în Transilvania de Crăciun, fără să fie o regulă absolută”, explică acesta, descriind pe zone care sunt simbolurile colindătorilor la sfârşit de an.

Vlad Manoliu scrie în „Sărbători româneşti” că „între Crăciun şi Bobotează (în unele zone, doar în cele trei zile de Crăciun) copiii umblă cu Steaua. Ei sunt numiţi «stelari», «colindari», «crai».

Steaua este făcută de obicei din lemn. Partea centrală, «văcălia», este rotundă (de obicei o sită veche). În ea se înfig 6-8 sau chiar 12 «coarne» triunghiulare învelite în hârtie colorată între care se atârnă hârtii cu ciucuri. Văcălia are sus un clopoţel, iar jos băţul lung”.

 

 

 

 



Citește și:

Tapioca: ce este și cum poate fi utilizată în bucătărie

Andreea și Cabral au ales numele pentru fetița lor! Este extrem de RAR și dubios

Despărțirea este oficială, la Casa Regală! Nu s-a mai putut face nimic pentru a salva relația dintre cei doi

Vârful MApN avertizează! 21 de drone au fost lansate de Rusia spre România, anunță Radu Miruță

DESCOPERIRILE din expertiza medico-legală zguduie cazul Ludmiei Vartic și aruncă o lumină dureroasă asupra morții educatoarei din Hîncești: "A consumat cinci tipuri de..." 

Look de Revelion! Învață să-ți usuci părul ca la salon: două trucuri inedite

Horoscop pentru ziua de sâmbătă, 21 martie 2026: O zodie se simte epuizată și pleacă într-o vacanță mult meritată

Se taie pensiile! Bolojan a făcut anunțul


Video
Clipul zilei pe kfetele.ro