Au apărut noi detalii în cazul medicului de 30 de ani găsit fără suflare la Spitalul Clinic de Urgență Floreasca din București.
Încă o pierdere în rândul medicilor din țară. De această dată tragicul eveniment a avut loc la Spitalul de Urgență Floreasca din București. Este vorba despre un medic rezident de 30 de ani, iar cazul a șocat întreaga comunitate medicală. Medicul era din județul Gorj și se afla în ultimul an de rezidențiat. Acesta era căsătorit și avea doi copii, iar soția lui activează tot în domeniul medical. Medicul intrase în gardă în dimineața respectivă, iar colegii au observat că acesta lipsește și a început să fie căutat.
Care sunt ipotezele luate în calcul cu privire la decesul medicului de 30 de ani
În cadrul anchetei sunt luate în calcul mai multe variante, printre care probabiltatea injectării unei substanțe extrem de puternice folosite în diverse tratamente. De asemenea, mai este luată în calcul și probabilitatea unei supradoze. În timpul cercetărilor efectuate la fața locului, în baia unde a fost găsit medicul s-a găsit o seringă folosită.
Citește și: Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...- stirilekanald.ro
Ce a transmis Alexandru Rogobete după cele întâmplate cu medicul rezident
Alexandru Rogobete a transmis și un mesaj pe pagina de socializare în urma celor întâmplate. „Astăzi, un tânăr medic de doar 30 de ani a pierdut lupta pentru viață. Nu voi face speculații și nu îmi voi da cu părerea despre cauzele acestui deces. Indiferent de rezultatul anchetei și al expertizei medico-legale, nimeni nu are dreptul să pună etichete sau să vină cu verdicte înainte ca toate faptele să fie cunoscute.