Medicamentele si influenta lor asupra parului


Medicamentele si podoaba capilara: doua subiecte ce nu par a avea multe lucruri in comun, nu-i asa? Exista studii, insa, care demonstreaza exact contrariul.

Oamenii de stiinta de la Universitatea Melbourne, din Australia, au dovedit ca anumite medicamente pot afecta culoarea sau textura parului! Care sunt acestea si, mai ales, cum influenteaza ele aspectul podoabei noastre capilare?

Este binecunoscut faptul ca medicamentele pot avea efecte adverse.

Dar stiai ca medicamentele pot face ca parul tau sa fie mai des, ondulat sau, si mai mult, iti pot schimba nuanta de la brunet la roscat?

Vinovati la care nici macar nu te-ai gandi pot fi medicamente precum pastilele contraceptive, antidepresivele, tratamentele pentru afectiuni ale pielii, ba chiar si banalul ibuprofen.

Altele, in schimb, pot duce la schimbarea tipului de par (parul cret devine drept si invers), a texturii si nuantei. Cu toate acestea, nu trebuie sa ne alarmam: cercetarile in domeniu au aratat ca efectele adverse ar trebui sa dispara intr-un interval de 3 pana la 10 luni dupa intreruperea tratamentului.
Citeste continuarea pe : www.csid.ro


Clipul zilei pe KFETELE.RO:
DISTRIBUIE
acest articol


Vedete

Damian Drăghici, gest impresionant. A susținut un concert de la balcon

Citește mai departe

Te-ar putea interesa si...


Parteneri

Pentru tine

Din Lifestyle

Parteneri