Incredibil! Doua femei au nascut cu utere donate de propriile mame!

Incredibil! Doua femei au nascut cu utere donate de propriile mame!

Desi nu mai sperau sa aiba copii pe cale naturala, doua femei si-au purtat copiii in pantece, dupa ce mamele lor le-au donat uterele!

Ele au fost primele care au dat nastere unor mostenitori, ambii baieti, folosind acelasi uter care le-a adus si pe ele pe lume. Realizarea aduce speranta in sufletele a 15.000 de femei care isi doresc copii, dar s-au nascut fara uter sau le-a fost inlaturat chirurgical din motive medicale. Cele doua mame se numara printre cele noua carora li s-a facut transplant de uter. Sapte dintre operatii au fost succese.

“Este un succes incredibil pentru o procedura medicala noua. Daca va merge la fel de bine si de acum inainte, va avea un mare impact asupra surogatului. Femeile prefera sa-si poarte copilul in pantece decat sa le poarte alta femeie mostenitorul”, a spus Allan Pacey de la Societatea Britanica de Fertilitate, conform ziarului britanic Dailymail



Citește și:

Tapioca: ce este și cum poate fi utilizată în bucătărie

Starea de sănătate a lui Cornel Păsat nu e cea mai bună. Cu ce probleme de sănătate se confruntă fostul coregraf! "Am...

Puțini știu cine este și cu ce se ocupă soția lui Ciprian Ciucu. Cristina Simona și primarul Capitalei s-au cunoscut când aveau doar 18 ani

„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu

Adi Sînă, prima reacție de proporții după zvonurile că DIVORȚEAZĂ de Anca Serea! Mesajul care aruncă totul în aer

UPDATE Subiectele și baremul de corectare la Matematică, de la Evaluarea Națională 2026, au fost publicate

Mesajele transmise de actorii turci după moartea actriței Ece Irtem. Colegii de serial au transmis mesaje sfâșietoare: „Ai fost atât de prețioasă și specială”

De ce slăbitul devine tot mai dificil după 35 de ani


Video
Clipul zilei pe kfetele.ro