De ce sunt mai multe femei in iad? Cuvintele preotilor sunt socante!

De ce sunt mai multe femei in iad? Cuvintele preotilor sunt socante!

Cartile bisericesti sustin ca in iad se afla mai multe femei decat barbati pentru ca fac mai multe pacate.

Se povesteşte într-o carte bisericească numită Patericul, că un sfânt părinte l-a legat pe un diavol ce venise la el să-l ispitească, să nu poată pleca până nu-i va spune unele amănunte; printre altele l-a întrebat sfântul părinte pe diavol, de care suflete sunt mai multe în iad, de femei sau bărbaţi?

Diavolul i-a spus că sunt mai multe femei. Şi l-a întrebat sfântul: Dar pentru ce sunt mai multe femei în iad, căci la biserică sunt femei mai multe? Iar diavolul i-a răspuns: sunt într-adevăr la biserică mai multe, dar degeaba, deoarece pentru trei feluri de păcate sunt mai multe femei în iad.

În primul rând pentru păcatul mândriei, căci ele sunt cele mai bune curse ale noastre cu care lucrăm şi le învăţăm cum să se împodobească şi cum să atragă bărbaţii în păcatul desfrânării.

Citeste continuarea pe pagina 2 >>



Citește și:

Tapioca: ce este și cum poate fi utilizată în bucătărie

Aceste femei NU au voie sa intre in Biserica la slujba de Inviere! Este pacat mare!

Puțini știu cine este și cu ce se ocupă soția lui Ciprian Ciucu. Cristina Simona și primarul Capitalei s-au cunoscut când aveau doar 18 ani

„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu

EVALUARE NAȚIONALĂ 2026: Regulile pe care trebuie să le respecte elevii de clasa a VIII-a. Azi, 24 iunie, ei susțin proba scrisă la matematică

VIDEO Mii de credincioși participă la procesiunea „Calea Sfântului” în Suceava, în cinstea hramului Mănăstirii Sfântul Ioan cel Nou

Mesajele transmise de actorii turci după moartea actriței Ece Irtem. Colegii de serial au transmis mesaje sfâșietoare: „Ai fost atât de prețioasă și specială”

De ce slăbitul devine tot mai dificil după 35 de ani


Video
Clipul zilei pe kfetele.ro