De ce sa citesti cu atentie etichetele alimentelor! Uite ce spune Ioana Ginghina!

De ce sa citesti cu atentie etichetele alimentelor! Uite ce spune Ioana Ginghina!

Din pacate suntem bombardati cu tot felul de informatii care mai de care mai utile.

 

"Ingredientele artificiale nu sunt mancare!
Ingrediente ca: indulcitori chimicali, colorati artificiali, stimulatori artificiali, nu sunt mancare.
Aceste ingrediente duc la cancer, hiperactivitate, boli la sistemul nervos si multe altele.
De exemplu, cerealele copiilor, bomboanele, dulciuri ambalate, sneaks-urile, nu mai vorbim de inocentele vitamine, toate sunt bombardate cu chimicale facute de mana omului si corpurile noastre nu prea stie cum sa le digere.
Trebuie sa va educati sa cititi etichetele sau mai bine cumparati alimente care sa nu aiba nevoie de eticheta.
Normal ca ocazional, daca mai mancam cate ceva nesanatos nu ne va face mult rau, insa daca in fiecare dimineata, pe stomacul gol mancam un bol cu cereale pline de chimicale, asta cu siguranta ca nu ne va duce pe un drum bun.
Probabil ca suna dramatic, dar vreau sa va scriu despre aceste ingrediente nenaturale, aceste chimicale pe care le “bagam” in noi zi de zi.
Fa-ti o favoare si scapa de ele!
De nenaturalele alimente “Low-Fat”
Am obosit sa aud cata lume vorbeste despre sanatatea alimentelor fara grasime.
Ca iaurtul sau branza 0% grasime este sanatoasa.
Adevarul e ca daca ceva in starea lui naturala este cu grasime, ca sa scoti acea grasime din lapte de exemplu, inseamna mai mult zahar, chimicale si/sau procesari care fac aceste alimente sa nu mai fie hranitoare.
Iaurt simplu facut in din lapte de vaca chiar daca e gras, e sanatos si iti aduce aportul de proteina si calciu de care ai nevoie.
Iaurtul 0% grasime este foarte procesat, deci 0% nutrienti.
Asa ca fa-ti o favoare si mananca gras, dar sanatos, sunt si mai gustoase si iti fac si bine.
Uleiurile vegetale, suna inocent, indiferent ca esti carnivor, vegan sau rawvegan esti de aceeasi parere ca uleiurile sunt bune pentru tine.
Dar atentie ca si acestea sunt foarte procesate si atunci devin total nenaturale deci cresc riscul de boli de inima, diabet si obezitate.
Problema este cu aceste uleiuri ca sunt ascunse in tot. Orice mancare procesata, daca te uiti pe eticheta, vei observa ca are ulei de floarea soarelui, ulei de soia…etc…
Acestea sunt defapt niste uleiuri false, care nu au nicio legatura cu uleiurile nerafinate vegetale.
Asa ca fa-ti singura salatele cu un dressing simplu si gustos din ulei vegetal, zeama de lamaie, sare si putina miere.
Stiu ca a fost un articol lung si poate si plictisitor, insa sunt semnale de alarma la ceea ce mancam.
Caci avem de multe ori senzatia ca mancam sanatos, insa alimentatia sanatoasa este simpla si usoara.
Stiu ca nu e usor sa renuntam, insa daca o facem usor, treptat aliment cu aliment si obicei cu obicei vom reusi sa ne echilibram alimentatia si sa ne schimbam stilul de viata.
Deci citeste etichetele, mananca alimente cu cat mai putine ingrediente si chiar fara eticheta.
Renunta la alimentele 0% grasime.
Renunta la alimentele modificate genetic.
Mananca mancaruri simple, nesofisticate in combinatii bune pentru sanatatea ta!", scrie Ioana Ginghina pe blogul sau.

"Ingredientele artificiale nu sunt mancare!Ingrediente ca: indulcitori chimicali, colorati artificiali, stimulatori artificiali, nu sunt mancare.

Aceste ingrediente duc la cancer, hiperactivitate, boli la sistemul nervos si multe altele.

De exemplu, cerealele copiilor, bomboanele, dulciuri ambalate, sneaks-urile, nu mai vorbim de inocentele vitamine, toate sunt bombardate cu chimicale facute de mana omului si corpurile noastre nu prea stie cum sa le digere.

Trebuie sa va educati sa cititi etichetele sau mai bine cumparati alimente care sa nu aiba nevoie de eticheta.Normal ca ocazional, daca mai mancam cate ceva nesanatos nu ne va face mult rau, insa daca in fiecare dimineata, pe stomacul gol mancam un bol cu cereale pline de chimicale, asta cu siguranta ca nu ne va duce pe un drum bun.

Probabil ca suna dramatic, dar vreau sa va scriu despre aceste ingrediente nenaturale, aceste chimicale pe care le “bagam” in noi zi de zi.

Fa-ti o favoare si scapa de ele!

De nenaturalele alimente “Low-Fat”

Am obosit sa aud cata lume vorbeste despre sanatatea alimentelor fara grasime.

Ca iaurtul sau branza 0% grasime este sanatoasa.Adevarul e ca daca ceva in starea lui naturala este cu grasime, ca sa scoti acea grasime din lapte de exemplu, inseamna mai mult zahar, chimicale si/sau procesari care fac aceste alimente sa nu mai fie hranitoare.

Iaurt simplu facut in din lapte de vaca chiar daca e gras, e sanatos si iti aduce aportul de proteina si calciu de care ai nevoie.

Iaurtul 0% grasime este foarte procesat, deci 0% nutrienti.Asa ca fa-ti o favoare si mananca gras, dar sanatos, sunt si mai gustoase si iti fac si bine.

Uleiurile vegetale, suna inocent, indiferent ca esti carnivor, vegan sau rawvegan esti de aceeasi parere ca uleiurile sunt bune pentru tine.

Dar atentie ca si acestea sunt foarte procesate si atunci devin total nenaturale deci cresc riscul de boli de inima, diabet si obezitate.

Problema este cu aceste uleiuri ca sunt ascunse in tot. Orice mancare procesata, daca te uiti pe eticheta, vei observa ca are ulei de floarea soarelui, ulei de soia…etc…

Acestea sunt defapt niste uleiuri false, care nu au nicio legatura cu uleiurile nerafinate vegetale.

Asa ca fa-ti singura salatele cu un dressing simplu si gustos din ulei vegetal, zeama de lamaie, sare si putina miere.Stiu ca a fost un articol lung si poate si plictisitor, insa sunt semnale de alarma la ceea ce mancam.

Caci avem de multe ori senzatia ca mancam sanatos, insa alimentatia sanatoasa este simpla si usoara.

Stiu ca nu e usor sa renuntam, insa daca o facem usor, treptat aliment cu aliment si obicei cu obicei vom reusi sa ne echilibram alimentatia si sa ne schimbam stilul de viata.Deci citeste etichetele, mananca alimente cu cat mai putine ingrediente si chiar fara eticheta.

Renunta la alimentele 0% grasime.

Renunta la alimentele modificate genetic.

Mananca mancaruri simple, nesofisticate in combinatii bune pentru sanatatea ta!", scrie Ioana Ginghina pe blogul sau.

 

Citește și: Lucia, deranjată de faptul că Iosif a ales să danseze cu Valentina: „E vorba de încredere, Iosif”- kanald.ro

Citește și: (P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  - stirilekanald.ro



Citește și:

Tapioca: ce este și cum poate fi utilizată în bucătărie

Diana Matei a renunțat la cariera din Ministerul Apărării Naționale, după aproape 20 de ani! Motivul din spatele deciziei: „Foarte greu renunț...”

Relațiile intime după menopauză. Subiectul despre care îți e rușine să vorbești

„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu

Un program cu Inteligență Artificială a anunțat că Donald Trump și JD Vance au murit bolnavi de rabie

VIDEO Gabriela Cristea, despre modul în care a reușit să scape de kilogramele în plus și să-și schimbe complet stilul de viață

Bani pentru capturarea peștelui iepure. Autoritățile din Grecia oferă 5,33 euro pentru fiecare kilogram prins

De ce slăbitul devine tot mai dificil după 35 de ani


Video
Clipul zilei pe kfetele.ro