Cuplu: rămânem împreună de dragul copiilor? Ce spune psihologul

Cuplu: rămânem împreună de dragul copiilor? Ce spune psihologul
Cuplu: rămânem împreună de dragul copiilor? Ce spune psihologul

Deseori, chiar dacă un cuplu nu mai funcţionează, partenerii aleg să rămână împreună pentru copii. Mamele spun că nu vor să îşi lase copilul fără tată, dar impactul asupra lor şi asupra progeniturilor este uriaş. Câteva consecinţe ale acestei decizii sunt limpezite de psihoterapeută Domnica Petrovai.

Ne-am agăţat de un partener despre care ştiam că este indisponibil? Ştiam că are probleme, dar le-am trecut cu vederea? („Ştiam că este un afemeiat, dar am crezut că se schimbă pentru mine, că mă iubeşte.“) Care este motivul?

Sau relaţia s-a deteriorat în timp? Să nu uităm de stigma asociată cu divorţul, de statul femeii „divorţate cu copii“, „pe care nimeni nu o mai ia“, cu multe griji şi necazuri, probleme financiare şi resurse limitate de timp.

Toate astea fac şi mai dificilă decizia de a ieşi din relaţie. Două treimi dintre adulţi au un model disfuncţional de personalitate, pe care „iubirea nu îl vindecă“.

Şi nu poţi întră intr-o relaţie cu fantezia că poţi să rezolvi tu problemele psihiatrice ale partenerului sau dependenţele, că îl poţi sprijini, că poţi să-i fii alături dacă este ajutat de un specialist, cu un tratament adecvat.

O altă cauza a numărului mare de relaţîi abuzive este lipsa unor modele sănătoase de iubire.

Câţi dintre noi au trăit sau au văzut cupluri care s-au iubit frumos, sănătos, cu respect, apreciere, afecţiune toată viaţă lor? Avem nevoie, în societate, de modele, să învăţăm de la ele, cuplurile frumoase să devină mentori pentru alţii.

citeste continuarea pe pagina urmatoare >>>

 

 



Citește și:

Tapioca: ce este și cum poate fi utilizată în bucătărie

A şasea cea mai răspândită formă de cancer ucide anual peste 2.500 de români

Reacția mamei, înainte ca fiica să fie eutanasiată. Cuvintele ei...

Ultimul mesaj transmis de Mircea Lucescu înainte să moară! Ce mărturisire cutremurătoare a făcut „Il Luce”: „Gata, s-a terminat…”

Codruța Filip NU A MAI PUTUT SĂ ASCUNDĂ și rupe tăcerea după ani de suferință alături de Valentin Sanfira. Ce spune despre violența domestică: "Au fost și tot felul de..."

Relaţia de cuplu a devenit toxică? Cum îţi ai seama şi ce poţi să faci

O nouă concurentă intră în „Casa iubirii”: „E bine rău femeia!”. Aflați despre cine este vorba în ediția de marți, 7 aprilie, de la orele 10:00 și 16:30, doar la Kanal D

Vladimir Plahotniuc, arest preventiv prelungit cu 30 de zile! Ce acuzații grave i se aduc


Video
Clipul zilei pe kfetele.ro