Cum se face cea mai buna zacusca ardeleneasca, reteta ca la mama acasa

Cum se face cea mai buna zacusca ardeleneasca, reteta ca la mama acasa
Cum se face cea mai buna zacusca ardeleneasca, reteta ca la mama acasa

Dintr-o combinaţie echilibrată de ardei, vinete şi roşii proaspete gospodinele din Ardeal obţin cea mai bună reţetă de zacuscă. Una din cele mai populare conserve pentru iarnă se prepară alegând ingredinete de sezon de cea mai bună calitate.

Mod de preparare

Se coc ardeii capia, gogoşarii şi vinetele pe flacăra aragazului, apoi se curăţă de coajă şi se lasă la scurs. Fasolea se spală şi se lasă la fiert în apă cu puţină sare, apoi se scurge şi se lasă la răcit. Legumele se dau prin maşina de tocat sau prin blender. Ceapa se spală solzişori şi se căleşte în ulei încins, până devine aurie. Se adaugă ardeii, gogoşarii şi vinetele şi se lasă 5 minute după ce începe să fiarbă. Se adaugă sucul de roşii şi se lasă la fiert încă 10 minute. Se pune fasolea tocată, frunzele de dafin, frunzele de ţelină tocate mărunt şi se adaugă sare şi condimente după gust. Totul se fierbe bine, până când uleiul se ridică la suprafaţă. Se încălzesc în cuptorul încins borcane curate de 400 mililitri, după care se umplu cu zacuscă.

Borcanele se sterilizează timp de 30 de minute, cronometrând de la primul clocot. Acestea se şterg cu un prosop şi se depozitează într-un loc răcoros.

Sursa



Citește și:

Tapioca: ce este și cum poate fi utilizată în bucătărie

Reteta simpla de gogosi pufoase si delicioase

Cum arată Laura Cosoi după a cincea naștere: ”Mai am până îmi revin!” FOTO

„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor

Răsturnare de situație în cazul șoferului din Brașov care a provocat ACCIDENTUL MORTAL. Ce ar fi încercat să ascundă și CUM A FOST DEMASCAT: "Cunoștea faptul că..."

VIDEO Un gest aparent romantic a stârnit indignare și a declanșat o anchetă penală pe Transfăgărășan

Valentin și Daniela, în lacrimi! Andreea Mantea face anunțul: „A sosit momentul...”. Aflați ce se întâmplă cu concurenții în gala din „Casa iubirii” de duminică, 9 august, de la 16:00 și 19:00, la Kanal D

Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...


Video
Clipul zilei pe kfetele.ro