Coronavirus România 17 iulie. Record de infectări cu Covid-19! Raed Arafat: „Mai îngrijorător este numărul celor de la Terapie Intensivă”

Coronavirus România 17 iulie. Record de infectări cu Covid-19! Raed Arafat: „Mai îngrijorător este numărul celor de la Terapie Intensivă”
Coronavirus România 17 iulie. Record de infectări cu Covid-19! Raed Arafat: „Mai îngrijorător este numărul celor de la Terapie Intensivă”

Record de infectări cu Covid-19 în România. Ce a transmis Raed Arafat despre cei internați la Terapie Intensivă.

România se confruntă cu un nou record de cazuri de COVID-19, după ce au fost raportate 799 de noi îmbolnăviri, însă Raed Arafat, şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, consideră că mai îngrijorător este numărul celor de la Terapie Intensivă.

Raed Arafat, şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, a declarat, la ieşirea de la DIICOT, unde a depus plângere împotriva celui care l-a ameninţat cu moartea, că, dincolo de recordul de cazuri înregistrat astăzi, “este mai îngrijorător numărul celor de la Terapie Intensivă”.


Citeste si: Un medic din Marea Britanie a arătat ce se întâmplă cu respirația atunci când purtăm mască: „Nu mai fiți egoiști”

„Rămânem cu recomandarea către populaţie să respecte regulile de distanţare socială, să nu asculte campaniile care spun să nu porţi mască sau să nu fie respectate regulile. Este singura metodă prin care putem să limităm răspândirea virusului”.

Raed Arafat a mai spus că numărul celor care au plecat din spital la cerere a depăşit 700.

17 decese în ultimele 24 de ore

În intervalul 16.07.2020 (10:00) – 17.07.2020 (10:00) au fost înregistrate 17 decese( 11 bărbați și 6 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Argeș, Botoșani, Buzău, Galați, Mureș, Olt, Prahova, Sibiu, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 5 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 50-59 ani, 7 decese la categoria de vârstă 60-69 ani și 5 decese la categoria de vârstă 70-79 ani. 16 dintre decese sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități. Pentru 1 deces nu au fost raportate comorbidități.

Citeste si: Fiica Prințului Albert de Monaco, diagnosticată pozitiv cu Covid-19! Primele declarații făcute de Jazmin Grimaldi

Cum au evoluat numărul de cazuri noi și numărul testelor efectuate în ultimele zile:

16 iulie – 777 de cazuri noi – 19.097 de teste

15 iulie – 641 de cazuri noi – 18.440 de teste

14 iulie – 637 de cazuri noi – 14.237 de teste

13 iulie – 413 cazuri noi – 6.655 de teste;

12 iulie – 456 de cazuri noi – 8.633 de teste;

11 iulie – 698 de cazuri noi – 14.610 de teste;

10 iulie – 592 de cazuri noi – 14.680 de teste;

9 iulie – 614 de cazuri noi – 13.179 de teste;

8 iulie – 555 de cazuri noi – 13.147 de teste;

7 iulie – 397 de cazuri noi – 11.855 de teste;

6 iulie – 250 de cazuri noi – 4.614 teste;

5 iulie – 391 de cazuri noi – 7.831 de teste;

4 iulie – 416 cazuri noi – 11.445 de teste;

3 iulie – 420 de cazuri noi – 12.371 de teste;

2 iulie – 450 de cazuri noi – 12.523

de teste;

1 iulie – 326 de cazuri noi – 12.585 de teste.

foto: Hepta.ro.



Citește și:

Tapioca: ce este și cum poate fi utilizată în bucătărie

Raed Arafat, anunț important despre pacienții bolnavi de Covid-19: „Asta este situația reală”

Horoscop de Paște 2026: Cum te găsește lumina sărbătorii în funcție de zodie

Ultimul mesaj transmis de Mircea Lucescu înainte să moară! Ce mărturisire cutremurătoare a făcut „Il Luce”: „Gata, s-a terminat…”

Marius Baldovin, declarații fără perdea despre Valentin Sanfira. CE NU POATE ASCUNDE LA NESFÂRȘIT: "El, mai devreme sau mai târziu, va recunoaște acest lucru. Acum, fiind în..."

Ce se întâmplă după 17 iulie. Raed Arafat și Nelu Tătaru au făcut anunțul: „Noi suntem pregătiți”

Horoscop vineri, 10 aprilie 2026: Semnul zodiacal este extrem de irascibil și riscă să îi îndepărteze pe toți cei din jurul său

Vladimir Plahotniuc, arest preventiv prelungit cu 30 de zile! Ce acuzații grave i se aduc


Video
Clipul zilei pe kfetele.ro