Ce veste a dat Avocatul Poporului pentru Elena Udrea. Este informația momentului

Ce a spus avocatul poporului despre Elena Udrea
Ce a spus avocatul poporului despre Elena Udrea

Avocatul Poporului, Renate Weber, a vorbit despre vizitele pe care Elena Udrea le solicită din partea copilului. Ce a avut acesta de spus!

Renate Weber a discutat despre schimbarea legii executării pedepselor, având în prim plan discuțiile din spațiul public legate de vizitele pe care Elena Udrea le solicită din partea copilului.

Citeste si: Elena Udrea a fost vizitată în penitenciar de către fetița sa! Cele două s-au întâlnit pentru prima dată după 3 luni

Ce a spus avocatul poporului despre Elena Udrea
Ce a spus avocatul poporului despre Elena Udrea[Sursa foto: Facebook]

Ce a spus Renate Weber

Avocatul Poporului, Renate Weber, a spus că nu este vorba despre Elena Udrea, ci despre orice persoană condamnată care se află într-un penitenciar.

„Aici nu este vorba despre Elena Udrea, ci despre orice persoană condamnată care se află într-un penitenciar. Noi avem o sesizare încă din 2020 pentru chestiunea aceasta și încă de la acea dată am făcut o recomandare Administrației Naționale a Penitenciarelor, explicând de ce este firesc să permită condamnatelor sau condamnaților să aibă contact fizic cu copiii lor, pentru că pe noi nu ne

interesează doar condamnatul, ne interesează (n.r. și) copilul ”, a declarat Avocatul Poporului.

Care este adevărul despre vizitele pe care le primea Elena Udrea

Avocatul Poporului a spus că fiecare copil are dreptul său, iar pentru un minor nu este deloc ușor să își vadă unul dintre părinți condamnați.

Copilul are dreptul lui și

Ce a spus avocatul poporului despre Elena Udrea
Ce a spus avocatul poporului despre Elena Udrea[Sursa foto: Facebook]
este traumatizat în momentul în care merge acolo și își vede părintele care e condamnat pentru fapte care nu îl privesc pe copil.
Dacă faptele l-ar privi pe copil, nici nu aș fi de acord să se vadă. Acum, când a fost situația cu Elena Udrea, n-a făcut decât să aducă (n.r. situația) în atenția publică și, fiind vorba de o persoană cu notorietate, evident că presa a preluat. Noi am revenit la Administrația Penitenciarelor întrebând unde anume au beneficiat de astfel de spații și ne-au spus că în 37 de penitenciare există posibilitatea unor întâlniri față în față”,
a
mai adăugat aceasta.

Legislația României este depășită

Avocatul Poporului susține că România are în momentul de față o legislație depășită care îi permite unui șef de penitenciar să decidă dacă un condamnat va avea sau nu un contact fizic cu copiii, lucru care în opinia sa nu este unul normal.

„Problema este că avem o legislație depășită, în opinia mea, care permite unui șef de penitenciar să decidă dacă în cazul unui condamnat sau a unei condamnate va exista sau nu acest contact fizic cu copiii.

Mie nu mi se mare normal și acum îi scriem ministrului Justiției, rugându-l să modifice legea executării pedepselor. Repet, trebuie să avem în vedere, în permanență, interesul suprem al copilului. Interesul copilului este să nu piardă legătura cu părinții săi, chiar dacă aceștia au săvârșit niște fapte penale și sunt condamnați și indiferent cu îi cheamă pe părinții ăia .”, a precizat Renate Weber.

Citește și: ȘOC TOTAL în „Casa iubirii”! De necrezut cine apare în emisiune! Concurenții rămân MASCĂ- kanald.ro

Citește și: VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii- stirilekanald.ro

 

Citeste si: Probleme în pușcărie pentru Elena Udrea. Ce dezvăluiri a făcut avocata ei despre starea în care se află fostul ministru

Citeste si: Ce conţine bagajul Elenei Udrea la Penitenciar. “La Târgșor nu o să-ți mai întinzi părul cu placa!”

 



Citește și:

Tapioca: ce este și cum poate fi utilizată în bucătărie

„Avea deja o afecțiunea și nu a fost tratată corespunzător”. Ce tratament primește Elena Udrea în penitenciar pe timp de carantină

Fosta iubită a lui Liviu Dragnea, din nou în vizorul presei! Ce a făcut Irina Tănase...

Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”

Povestea Rodicăi, pisica de la Stația Meteorologică de pe Vârful Omu! Felina trăiește de ani buni la 2.500 de metri altitudine: „E curată, harnică şi e un mare vânător”

Cine este Carmen Harra. "Legea Karmei spune că ne vom întâlni în noua viață”

ȘOC TOTAL în „Casa iubirii”! De necrezut cine apare în emisiune! Concurenții rămân MASCĂ

Breaking news pentru românii cu probleme de sănătate!


Video
Clipul zilei pe kfetele.ro
Cookies