Maria Cârneci a fost la un pas de a fi martoră la tragedia care s-a petrecut la Crevedia.
Explozia stației GPL de la Crevedia a șocat o țară întreagă, iar în urma ei zeci de persoane au fost rănite, o parte dintre ele fiind transferate în străinătate pentru a primi îngrijiri medicale de specialitate. Mai mult decât atât, până la ora actuală, trei dintre victimele exploziei și-au pierdut deja viața.
Maria Cârneci, la rândul său, era la un pas de a fi martoră la această tragedie.
Maria Cârneci, la un pas de tragedie
Maria Cârneci este una dintre cele mai îndrăgite interprete de muzică populară de la noi din țară. Astfel, artista e mereu pe drumuri și participă cu drag la cele mai importante evenimente din viața oamenilor care o solicită să le cânte în astfel de zile importante.
Cu toate acestea, un astfel de eveniment unde a cântat putea să o facă martora și poate chiar victima tragediei de le Crevedia.
Vedeta a cântat în locul unde stația GPL a explodat, fix cu o seară înainte ca aceste lucru să se întâmple. În cadrul unui interviu, interpreta de muzică populară și-a arătat recunoștința pentru că în astfel de momente tragice nu a fost prezentă acolo, iar viața sa nu a fost pusă în pericol de o astfel de tragedie.
„ Hai să vă spun ceva? Ați văzut bubuiala, explozia? Să mor de vă mint că eu vineri am cântat acolo. Am cântat în localitatea aia, e un sat, am avut eveniment acolo. Am avut o recepție de prispă și eram aproape de bubuială. La nuntă așa se spune, recepție de prispă, de la nașul o pereche de adidași. Pe cuvânt dacă vă mint (nr. s-a speriat), ce înseamnă Doamne Doamne de acolo.