Vești bune pentru pensionarii cu venituri sub 2.000 de lei! Fiecare persoană va primi 700 de lei

700 de lei în plus la pensie pentru acești pensionari
700 de lei în plus la pensie pentru acești pensionari

Ajutor de la stat de 700 de lei pentru pensionarii cu venituri sub 2.000 de lei. Anunțul făcut de ministrul Muncii, Marius Budăi.

Fiecare senior din țară care are pensia sub 2.000 de lei va primi, din partea statului, suma de 700 de lei. Ministrul Muncii, Marius Budăi, a anunțat că vineri, pe data de 1 iulie, va începe efectuarea plăților.

Citeste si: „Eu așa ceva NU voi semna”. Legea Pensiilor va fi modificată! Anunțul ministrului Marius Budăi

700 de lei în plus la pensie pentru acești pensionari
700 de lei în plus la pensie pentru acești pensionari[Sursa foto: Unsplash]

700 de lei în plus la pensie pentru acești pensionari

Pentru acordarea acestui ajutor sunt luate în calcul unele categorii de venituri, respectiv: pensiile din sistemul public de pensii şi din sistemele neintegrate sistemului public de pensii, care se plătesc în luna iulie 2022, precum şi venituri din drepturi acordate în baza legilor cu caracter special, care se plătesc în luna iulie 2022 prin casele teritoriale de pensii/casele de pensii sectoriale.

„A început tipărirea taloanelor de pensie aferente lunii iulie, care conțin ajutorul financiar de 700 de lei, care se acordă pensionarilor cu venituri de până la 2.000 de lei.

De vineri începe și efectuarea plăților", a scris Marius Budăi, miercuri, pe pagina sa de Facebook.

Citeste si: „Ar trebui să se renunțe la aceste stagii de cotizare”. Noua formulă de calcul pentru Legea pensiilor! Daniel Baciu confirmă totul

700 de lei în plus la pensie pentru acești pensionari
700 de lei în plus la pensie pentru acești pensionari[Sursa foto: Unsplash]

De câte ori se va putea acorda acest ajutor

Ajutorul de la stat în valoare de 700 de lei în luna iulie vizează 3,2 milioane de seniori cu pensii până la 2.000 de lei. Această sumă de bani va fi primită odată cu pensia, iar livrarea sa va începe din data de 1 iulie.

Ordonanţa de urgenţă iniţiată de Ministerul Muncii şi Solidarităţii Sociale prevede acordarea acestui ajutor o singură dată, în luna iulie 2022, pentru pensionarii afectaţi de creşterea preţurilor la utilităţile publice şi bunuri de consum,

în special hrană, aflaţi în risc de excludere socială.

Ajutorul financiar nu intră în calculul contribuţiei băneşti individuale în vederea obţinerii unui bilet de tratament balnear şi nu este supus executării silite.



Citește și:

Tapioca: ce este și cum poate fi utilizată în bucătărie

Vestea neașteptată de la oficiali! Românii care au peste 50 de ani nu vor primi bani în plus la pensie!

Faci sport și nu slăbești? Iată ce se întâmplă!

Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026

Veronica a ales să spună adevărul, fără ocolișuri, chiar de față cu prezentatoarea TV: "Zi ca să te cred". CE A PUTUT să recunoască concurenta din Casa Iubirii: "Nu o să permit nimănui. Eu am deja...". Toți din platou au rămas muți de uimire

Alina Sorescu, copleșită de emoții, în cadrul emisiunii „În Oglindă”. Cine a salvat-o după divorț: „Acum mă simt în acel punct”

Andreea Mantea, anunț surprinzător în legătură cu Marea Finală. Ce se întâmplă cu premiul: ,,Pentru prima dată în istoria “Casa iubirii”

Un microbuz cu români, implicat într-un accident mortal pe autostrada A4 din Germania


Video
Clipul zilei pe kfetele.ro
Cookies