Vaccinarea anti-Covid, obligatorie: „Nu te vaccinezi, nu primești salariu”

Vaccinare obligatorie în Pakistan

Măsură fără precedent în Pakistan, la un an și jumătate de la anunțarea pandemiei de coronavirus.

Decizie controversată luată în Pakistan. Centrul Naţional de Comandă şi Operaţiuni (NCOC), care coordonează activităţile de combatere a pandemiei de COVID-19 în Pakistan a decis vaccinarea obligatorie pentru toți angajații.

„Toţi angajaţii din sectorul public vor trebui să fie vaccinaţi până pe 30 iunie”, a anunţat NCOC, fără să precizeze însă termenul limită impus angajaţilor din sectorul privat.

Miercuri, Pakistan a depășit pragul de 10 milioane de doze de vaccinuri anti-Covid-19 administrate pe teritoriul său, potrivit ministrului Asad Umar, care este sși director NCOC. De asemenea, în fiecare zi se programează în jur de 300000 de cetățeni pentru a se vaccina.

Citeste si: COVID-19 București: Capitala, în scenariul verde! Ce restricții se ridică?

„Cu cât ne vaccinăm mai mulţi, cu atât vom fi mai protejaţi”, a declarat oficialul pakistanez în timpul unei ceremonii organizate la Islamabad.

Vaccinarea obligatorie anti-Covid-19 [Sursa foto: PixaBay]

„Nu te vaccinezi, nu primeşti salariu”

Conducerea unei provincii din Pakistan anunță o altă măsură controversată pentru a-i face pe cetățeni să se vaccineze. I-a ameninţat pe oameni că nu îşi vor primi salariile până când nu se vor vaccina.

Citeste si: Femeile gravide se pot vaccina împotriva Covid-19. Ce recomandă specialiștii în sănătate

Mesajul a fost transmis de ministrul șef al provinciei Sindh, Murad Ali Shah, printr-o postare pe Twitter. „Niciun angajat care nu este vaccinat ar trebui să nu mai primească salariu, începând din iulie”, a scris acesta pe rețeaua socială, conform publicaţiei The Hindu.

Ministrul Finanțelor a transmis un ordin numit „Fără vaccinare, fără salariu”, prin care se cere că angajații să nu își primească salariile din iulie dacă refuză să se vaccineze.

Autoritățile au decis anularea anumitor restricții

După ce s-a constatat o scădere a numărului de cazuri noiu, autoritățile centrale au decis să anuleze anumite restricții antiepidemice și să le permită tututor angajaților să revină la birouri. În plus, s-a ridicat și o interdicție impusă timp de două zile pe săptămână în ceea ce privește transportul public între provinciile țării.



Citește și:

Tapioca: ce este și cum poate fi utilizată în bucătărie

Ce se întâmplă cu Laura Cosoi și cu familia sa, înainte de a deveni mamă pentru a cincea oară: „Lucrurile se împart.”

Reacția instinctivă a Melaniei Trump în momentul împușcăturilor spune totul despre ea. Ce au observat specialiștii

Nașa lui Armin Nicoară, implicată într-un accident în drum spre filmări: „Sunt lovită din spate!”

Valentin Sanfira iese la rampă cu o DECLARAȚIE PUTERNICĂ și vorbește fără filtre! Ce a transmis în urmă cu câteva ore A LUAT PE TOATĂ LUMEA PRIN SURPRINDERE: "Chiar și atunci când mi-a fost..."

VIDEO Tragedie după un lifting facial: Femeie de 45 de ani a murit din cauza unui anevrism neprevăzut. Ministerul Sănătății a cerut anchetă

Horoscop săptămânal 4-10 mai 2026: Semnul zodiacal care are parte de un nou început la locul de muncă. Acesta va fi promovat

Nicușor Dan a semnat demisia...


Video
Clipul zilei pe kfetele.ro