Telefoanele mobile prezic depresia in cazul oamenilor!

Telefoanele mobile prezic depresia in cazul oamenilor!

Un studiu realizat de niste cercetatori a ajuns la rezultate destul de importante in ceea ce priveste comportamentul uman.

Cu ajutorul telefoanelor mobile acestia au putut sa prevada comportamente despresive in randul utilizatorilor

Aproape 20 de subiecti au participat la testare. Inainte de inceperea studiului au completat niste chestionare si s-a descoperit ca jumatate dintre ei erau depresivi.

Cu ajutorul GPS-ului si a traficului de date, cercetatorii si-au putut da seama ca cei care sunt depresivi stau mult mai mult timp pe telefoane, cautand o metoda de a scapa de stres sau de situatia care le face rau. De asemenea, acestia isi petrec mai mult timp in casa.

“Rezultatele studiului ne spun faptul ca astfel de instrumente, precum telefoanele mobile, pot prezice cu foarte mare acurtete comportamentul uman. Ne poate fi de folos in viitor”, spune unul dintre autori.
Sursa: www.doctorulzilei.ro





Citește și:

Tapioca: ce este și cum poate fi utilizată în bucătărie

Ioana Ginghină a recunoscut totul! Ce persoană din showbiz este bărbatul ideal pentru ea? „Eu și când eram cu Alexandru Papadopol...”

Toate privirile au fost asupra Mirabelei Grădinaru. Apariția care marchează o premieră pentru partenera lui Nicușor Dan

„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu

Un program cu Inteligență Artificială a anunțat că Donald Trump și JD Vance au murit bolnavi de rabie

VIDEO Gabriela Cristea, despre modul în care a reușit să scape de kilogramele în plus și să-și schimbe complet stilul de viață

Horoscop marți, 30 iunie 2026: O zodie reușește să își vadă visul cu ochii. Aceasta își achiziționează mașina mult dorită

De ce slăbitul devine tot mai dificil după 35 de ani


Video
Clipul zilei pe kfetele.ro