Saveta Bogdan, amintiri din perioada copilăriei: „Aveam vaci, capre! Noi totul luam din curtea noastră! Iarna ne strângeam în două camere. Făceam magiun și mâncam cu lapte de capră.”

Saveta Bogdan, amintiri din perioada copilăriei: „Aveam vaci, capre! Noi totul luam din curtea noastră! Iarna ne strângeam în două camere. Făceam magiun și mâncam cu lapte de capră.”

Interpreta de muzică populară își aduce aminte cu drag de perioada copilăriei.

Saveta Bogdan, în vârstă de 78 de ani, provine dintr-o familie numeroasă, cu 8 copii. Artista are 4 frați mai mari și 3 surori mai mici, iar copilăria sa a fost una autentică, la țară, de care s-a bucurat din plin, în ciuda lipsurilor materiale.

Invitată în cadrul podcastului „Povești de film, cu Mara Bănică”, interpreta de muzică populară a oferit declarații emoționante din perioada copilăriei.

Cum a arătat copilăria Savetei Bogdan?

Citește și: Saveta Bogdan a sărbătorit Ziua Independenței alături de fiica sa, în America: „Toată lumea e cu artificii, curcan. Eu le-am făcut fasole cu cârnați.”

Saveta Bogdan [Sursa foto: Facebook]

Citește și: Alimentele pe care Saveta Bogdan le-a scos definitiv din mesele sale. Multe persoane nu ar rezista fără ele. “Nu mănânc deloc.”

Artista își aduce aminte cu plăcere de perioada copilăriei, în care se juca alături de frații săi și consuma alimente proaspete, din propria sa gospodărie. Chiar dacă banii era limitați, Saveta Bogdan se declară norocoasă pentru că a avut alimente proaspete din curte, familia sa fiind o familie de oameni gospodari.

Noi aveam vaci, capre. Asta aveam. Așa era la țară. Oamenii credeau doar în animale, pentru că din animalele alea se hrăneau. Aveam brânză, aveam lapte, găini, rațe, gâște. Aveam de toate. Noi totul luam din curtea noastră.

Eu beam lapte de capră. Dimineața îmi aducea mama în cană și pâine făcută la cuptor. Noi luam apă minerală din izvor și făceam pâine. Căram cu o canistră, aduceam și făceam pâine. În pâinea aia nu mai trebuia să punem drojdie, dospea ea și creștea. Noi mâncam pâine făcută în cuptor. O băgam acolo și o făceam. Aveam două camere și se încălzeau două camere. Oamenii erau deștepți și atunci, știau ce să facă. Iarna ne strângeam în două camere, că eram mulți. Băieții cu băieții, fetele cu fetele, doar că eu eram singura fată între 4 băieți. După aia a mai făcut mama 3 fete. M-au răsfățat frații mei. Mâncam magiun de prune. O noapte întreagă, o zi și o noapte făceam magiun în curte. Ce vremuri frumoase erau în copilărie! La pirostri făceam magiun și mâncam cu lapte de capră. Mie îmi plăcea foarte tare laptele de capră .”, a povestit artista.

Saveta Bogdan [Sursa foto: Facebook]



Citește și:

Tapioca: ce este și cum poate fi utilizată în bucătărie

Cristina Șișcanu vorbește despre cum și-a educat copiii: „Am crescut cumva 3 copii total diferiți! Copiii, în primii 7 ani de viață, absorb absolut tot ce se poate de la părinți!”

Puțini știu cine este și cu ce se ocupă soția lui Ciprian Ciucu. Cristina Simona și primarul Capitalei s-au cunoscut când aveau doar 18 ani

Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are

Ce se întâmplă, de fapt, cu Cheloo? Adevărul despre incidentul de la Psihiatrie și boala secretă de care sufera

Alertă în Grecia: un pește toxic se răspândește rapid în apele mării și poate mușca turiști. Medici avertizează: „Conține o toxină foarte periculoasă”

Mesajele transmise de actorii turci după moartea actriței Ece Irtem. Colegii de serial au transmis mesaje sfâșietoare: „Ai fost atât de prețioasă și specială”

De ce slăbitul devine tot mai dificil după 35 de ani


Video
Clipul zilei pe kfetele.ro