Sărbătoriții zilei. Ce vedete s-au născut pe 13 mai

Sărbătoriții zilei. Ce vedete s-au născut pe 13 mai

Stevie Wonder, Oana Sârbu și Debby Ryan se numără printre vedetele care s-au născut pe 13 mai.

Stevie Wonder  s-a născut pe 13 mai 1950

Stevie Wonder, pe numele său real  Stevland Hardaway Judkins, s-a născut pe 13 mai 1950 în Michigan, SUA și este unul dintre cei mai iubiți cântăreți din toate timpurile, fiind și compozitor, multi instrumentist și producător. Stevie Wonder este orb din naștere și la doar 11 ani a semnat primul contract, cu casa de discuri Motown, care îl manageriază și în prezent.

Stevie Wonder a fost descoperit la 11 ani, pe când cânta la colțul străzii, de Ronnie White.

Acesta l-a introdus pe micul Stevie în lumea artistică. Impresionat de talentul tânărului muzician, Berry Gordy, șeful executiv de la Motown,  i-a propus să semneze un contract cu Motown Records sub numele de  Little Stevie Wonder.

Producătorul Mickey Stevenson a fost cel care a venit cu ideea numelui de scenă, după ce l-a auzit cântând și a afirmat „This boy is a wonder”. Ulterior, Stevie Wonder a lansat piesa „I Call It Pretty Music, But Old People Call It Blues”, în anul 1961, care a devenit hit la nivel internațional. În 1962, Stevie Wonder lansase deja primele albume,  The Jazz Soul of Little Stevie Wonder și Tribute to Uncle Ray, care nu au avut la fel de mult succes însă.

[Sursa foto: Instagram]

Citeste si: Drama secretă trăită de Oana Sîrbu în pandemie! A ajuns cu tatăl la spital, mătușa i-a murit! Dezvăluirile cutremurătoare pe care i le-a făcut lui Cristi Brancu

Oana Sârbu s-a născut pe 13 mai 1968

Oana Sârbu este actriță și cântăreață de muzică ușoară. S-a născut pe 13 mai 1968 în București și este fiica celebrului Romulus Sârbu, unul dintre  comicii din cuplul fantezist „Anton si Romică” de la Teatrul Constantin Tănase.

Oana Sârbu a câștigat în anul 1985 trofeul „Steaua fără nume”, însă aceasta a devenit cunoscută după celebrul rol din filmul Liceenii. A creat o adevărată isterie la acea vreme, întrucât mii de fete de liceu au copiat tunsoarea personajului Dana din Liceeni.

[Sursa foto: Instagram]

Ulterior, Oana Sârbu a lansat albumele „Lumea basmelor” și „Te asteptăm să vii, Moș Crăciun", în colaborare cu Marcel Pavel, Luminita Anghel, Narcisa Suciu, Robert Turcescu, Stefan Banica jr. și Adrian Enache.

Oana Sârbu si-a continuat cariera  în cinematografie, având roluri de succes în filmele „Extemporal la dirigentie",  „Liceenii rock'n'roll", „Vulcanul stins", „Liceenii în alertă" și „Secretul Mariei".

Citește și: Robert o va chema pe Lia în camera roșie! Incredibil ce se va întâmpla între cei doi concurenți „Casa iubirii” în ediția de vineri, 26 decembrie, de la 10:00 și 16:30, la Kanal D- kanald.ro

Citește și: A murit cunoscutul om de afaceri gălățean, Corneliu Istrate- stirilekanald.ro

Citeste si: Iată dieta Oanei Sârbu! La 51 de ani are silueta de la 20

Debby Ryan s-a născut pe 13 mai 1993

[Sursa foto: Instagram]

Debbie Ryan a devenit cunoscută după ce a jucat rolul lui Bailey Pickett în serialul de succes „Ce viață minunată pe punte", marca Disney Channel. În anul 2010, Debbie a primit rolul principal în alt serial de succes, "16 Wishes". Pe lângă faptul că a fost interpreta temei muzicale a filmului, "A Wish Comes True Everyday," a fost și compozitoarea celei de-a doua melodii pe care a lansat-o, "Open Eyes", afirmându-se astfel în rolul de cântăreață.Debby Ryan și-a făcut debutul în cinematografie odată cu rolul din filmul "The Longshots", unde joacă alături Keke Palmer si Ice Cube.

Debby Ryan s-a născut pe 13 mai 1993 și a copilărit în Alabama, Texas, mutându-se ulterior, pentru o bună bucată de timp, în Germania.



Citește și:

Tapioca: ce este și cum poate fi utilizată în bucătărie

Doliu în prima zi de Crăciun, în lumea folclorului din România! Ion Drăgan a murit!

Ce trebuie să faci neapărat în 2025, în funcție de zodie! Mai ai doar câteva zile la dispoziție

Doliu în lumea folclorului din România! Ion Drăgan a murit chiar în prima zi de Crăciun

Ion Drăgan a murit în prima zi de Crăciun. Ce s-a întâmplat cu artistul în ultimele ore: "Muzica populară românească a pierdut un mare nume, un artist dedicat și un om care a trăit prin și pentru cântec"

O bunicuță a sfâșiat inimile de sărbători. Lecția importantă oferită de un grup de colindători care au ajuns la poarta ei

Mama Veronicăi intră în „Casa iubirii” să-l cunoască pe Ahmed! Aflați cum va reacționa concurenta în ediția de joi, 25 decembrie, difuzată de la 10:00 și 16:30, la Kanal D

Explozie pe Autostrada A1! Un camion plin cu GPL a sărit în aer după un accident cu un TIR. Imagini șocante