Povestea celui care a salvat fetița de 5 ani după ce a căzut în lac, a fost dezvăluită! Cine este eroul din Craiova, care și-a pus propria viață în pericol?

Povestea celui care a salvat fetița de 5 ani după ce a căzut în lac, a fost dezvăluită! Cine este eroul din Craiova, care și-a pus propria viață în pericol?
Povestea celui care a salvat fetița de 5 ani după ce a căzut în lac, a fost dezvăluită! Cine este eroul din Craiova, care și-a pus propria viață în pericol?

Momentele de panică care se puteau transforma imediat într-o tragedie, au avut loc în urmă cu doar câteva zile, în Craiova, într-un moment de neatenție.

Apa înghețată a lacului din Parcul Romanescu, Craiova, era cât pe ce să ia viața unei fetițe în vârstă de doar 5 anișori, după ce aceasta a căzut direct în ea. În ciuda faptului că au intervenit mai multe persoane aflate la fața locului până să intervină serviciile de urgență, doar un singur bărbat a putut face diferența dintre viață și moarte, în ceea ce o privește pe cea mică, iar el este Vipan Kimara.

Povestea celui care a salvat fetița de 5 ani după ce a căzut în lac, a fost dezvăluită

Citește și: Andreea Bănică, dezvăluiri despre divinitate. Motivul care a dus-o pe vedetă să se certe cu Dumnezeu: “Am suferit enorm. Am simțit că am rămas singură.”

eroul din craiova
Cine este eroul din Craiova, care și-a pus propria viață în pericol?[Sursa foto: wowbiz.ro]

Citește și: Supărare mare pentru Gabriela Cristea, la prima oră a dimineții! Ce situație a făcut-o să răbufnească pe fosta prezentatoare TV? "Mi se pare bătaie de joc!"

Bărbatul care a sărit în apele înghețate și nu a ținut cont de nimic, este chiar Vipan Kimara. Acesta este din India, are vârsta de 47 de ani, iar în prezent lucrează ca muncitor necalificat în construcții, stabilindu-se în România încă din luna iunie a anului 2024. Deși la fața locului au fost prezente mai multe persoane, acesta a fost singurul care a pus viața fetiței, a Anei, mai presus de propria viață, atunci când a sărit în apa înghețată, fără nicio ezitare.

La rândul său, acesta este și el tată, al unei fetițe în vârstă de 8 anișori, cea care se află în India, conform spynews.ro,  alături de mama sa.

După ce a înotat prin apa înghețată și a ținut fetița la suprafață până la sosirea serviciilor de urgență, a urmat ca cei doi să fie transportați la spital, cu hipotermie severă, însă acum sunt în afara oricărui pericol.

În prezent, acesta urmează să devină cetățean de onoare al municipiului Craiova.

Citește și: Rezumat episodul 83 „O dragoste”, difuzat miercuri, 1 iulie 2026, la Kanal D: Gorkem își pierde viața în restaurantul incendiat de ea- kanald.ro

Citește și: Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...- stirilekanald.ro

”Salvatorul fetiței care era să se înece ieri în parcul Romanescu este cetățean indian.

Vipan Kumar are vârsta de 47 ani și este în România din data de 22.06.2024. De o lună a devenit angajatul unei firme din comuna Malu Mare, sat Preajba, județul Dolj, ca muncitor necalificat în domeniul construcțiilor, urmând să obțină permis de ședere. Pentru curajul și omenia de care a dat dovadă, Primăria Craiova îi va acorda titlul de cetățean de onoare al orașului, în speranța că gestul său va fi o inspirație și pentru alții.
De asemenea, ceilalți craioveni care au sărit în lac să ajute și ei fetița vor fi premiați, urmând să luăm legătura și cu aceștia.”
a scris Lia Olguța Vasilescu într-o postare, pe contul său de Facebook, făcută recent. 

craiova
Cine este eroul din Craiova, care și-a pus propria viață în pericol?[Sursa foto: shutterstock]



Citește și:

Tapioca: ce este și cum poate fi utilizată în bucătărie

Clipe grele la începutul carierei muzicale, pentru Mirabela Dauer! De ce experiență neplăcută a avut parte, în urmă cu mai mulți ani de zile? "Nu voia să ne bage în seamă!"

Relațiile intime după menopauză. Subiectul despre care îți e rușine să vorbești

„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu

CE S-A AFLAT ACUM despre bărbatul care a ucis un om al străzii în CRAIOVA e șocant. Anchetatorii au rămas fără cuvinte! Gestul halucinant la care ar fi recurs pentru a-și ASCUNDE FAPTA: "Victima fusese..."

VIDEO Pasarelă prăbușită în gara fluvială Călărași: Șapte persoane, inclusiv copii, rănite în timpul evenimentului „Dunărea ne unește”

Pericolele caniculei, explicate la „Follow us!”

(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  


Video
Clipul zilei pe kfetele.ro