O bătrână de 84 de ani, la mila spitalului, după ce a fost abandonată de cei 9 copii

O bătrână de 84 de ani, la mila spitalului, după ce a fost abandonată de cei 9 copii

Bătrâna din Iași a înduioșat Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului „Sfântul Spiridon” din Iași, nu pentru că este bolnavă, ci pentru că nu are unde să meargă acasă.

Povestea Auricăi, o bătrână de 84 de ani din Iași, a înduioșat spitalul, după ce a fost adusă de aproape o săptămână la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului "Sfântul Spiridon”, din Iași, nu pentru că ar fi bolnavă, ci pentru că nu are unde să meargă. Aceasta are nouă copii rămași în viață din cei 15 în total, iar casa ei a fost dată unuia dintre copii, care ulterior a fost transformată în grajd.

Femeia nu a mai fost primită de niciunul dintre copii

Citește și: Un vis de viitoare mamă care trebuia să devină o realitate frumoasă, s-a transformat în cel mai negru coșmar! Bebelușul a murit la doar câteva ore de la naștere

Bătrână abandonată în spital [Sursa foto: freepik]

Citește și: Nenorocire pentru o familie din Iași, după ce membrii acesteia au consumat ciuperci otrăvitoare. “Dumnezeu din cer are răspuns la toate aceste întrebări.”

Fiul la care stătea de 3 ani nu a mai dorit să o țină, așa că a sunat ambulanța  spunând că femeia se simte rău și să fie transportată la spital. Odată ajunsă în unitatea spitalului, medicii și-au dat seama că nu necesită internare și starea ei este bună, iar atunci au dorit să o trimită înapoi acasă și au sunat copiii să vină să o ia, însă niciunul nu a mai primit-o. Pentru știrilekanald.ro, pacienta a spus și câteva cuvinte. „De ce am ajuns la spital? Un băiat, ca să scape de mine, și eu tare am mai fost bună cu dânsul.”,

a spus aceasta. O cumnată a adăugat și ea câteva cuvinte, pentru aceeași sursă. „ Toți sunt dușmănoși. La toți le-a dat grădini și au făcut casă.”  Un echipaj de la ambulanță a încercat în repetate rânduri să o ducă pe bătrână la copiii ei și au mers în comuna Fântânele din jud. Iași, acolo unde femeia avea până de curând casa, care a fost transformată în grajd. Ambulanțierul a bătut din poartă în poartă, iar femeia în acest timp își făcea cruce, sperând ca unul dintre copii să o primească. Prof. dr. Diana Cimpoeșu, medic șef UPU-SMURD, Spital Sf. Spiridon Iași a vorbit și ea despre acest caz, pentru sursa citată, care o face pe bătrână să rămână în spital. „Am apelat fiul care făcuse solicitarea și acesta a declarat că nu vrea să o primească acasă. A fost asistentul social, a fost împreună cu poliția. S-a implicat ambulanța și au încercat să o ducă la 6 dintre copii. Toți au refuzat.”  În cele din urmă, femeii îi va fi construită o cameră, însă până atunci, aceasta va rămâne internată, nu pentru că are vreo afecțiune, ci pentru că nu are unde să meargă.

Citește și: Horoscop pentru miercuri, 24 iunie 2026: Un semn zodiacal trece printr-un divorț, iar asta îl va obosi psihic- kanald.ro

Citește și: (P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  - stirilekanald.ro

Bătrână abandonată în spital [Sursa foto: freepik]



Citește și:

Tapioca: ce este și cum poate fi utilizată în bucătărie

S-a aflat sentința iremediabilă pentru soția infidelă care și-a ucis soțul în anul 2007! Scenariul plănuit de aceasta a fost unul de-a dreptul oribil

Puțini știu cine este și cu ce se ocupă soția lui Ciprian Ciucu. Cristina Simona și primarul Capitalei s-au cunoscut când aveau doar 18 ani

Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are

Ce se întâmplă, de fapt, cu Cheloo? Adevărul despre incidentul de la Psihiatrie și boala secretă de care sufera

Fosta soție a lui Cristian Pomohaci, dezvăluiri șocante: „Căsnicia cu el a fost un eșec pentru toată familia mea”

Mesajele transmise de actorii turci după moartea actriței Ece Irtem. Colegii de serial au transmis mesaje sfâșietoare: „Ai fost atât de prețioasă și specială”

De ce slăbitul devine tot mai dificil după 35 de ani


Video
Clipul zilei pe kfetele.ro