Noile măsuri de relaxare, de la 1 iunie. Anunțul Președintelui Iohannis

Noile măsuri de relaxare, de la 1 iunie. Anunțul Președintelui Iohannis

Ce a anunțat președintele Iohannis despre noile măsuri de relaxare luate după data de 1 iunie. Ce se va întâmpla.

Președintele Klaus Iohannis a anunțat joi, după o ședință la Palatul Cotroceni cu premierul Ludovic Orban și cu mai mulți miniștri ai cabinetului, care sunt măsurile de relaxare, de la 1 iunie, informează Digi24.

Conform declarațiilor președintelui, după 1 iunie nu va mai fi nevoie de declarație pentru a ieși din localitate, vor fi deschise terasele și plajele, dar cu anumite restricţii.

Klaus Iohannis a făcut şi un anunţ important în privinţa competiţiilor sportive.

"În ce privește competițiile sportive, se vor putea relua competițiile sportive începând din 1 iunie, dar pentru sporturile care se practică afară, mai puţin sporturile de contact.

Competiţiile se vor desfăşura fără spectatori”, a declarat președintele.

Declarațiile președintelui Klaus Iohannis:

- Am analizat situația în care ne aflăm, stadiul epidemiei și ce măsuri se impun.

- Avem și azi aproape 200 de cazuri noi, aproape 200 de persoane la terapie intensivă, de aceea nu putem vorbi de o relaxare totală. Deci, în continuare, atenție, atenție, atenție.

- De la 1 iunie, se va putea merge la plajă, dar și aici este nevoie de păstrarea unei distanțe de 2 metri.

- De la 1 iunie, va fi reluat transportul internațional rutier și feroviar.

- Devin posibile spectacolele în aer liber, cu maxim 500 de spectatori.

Noile măsuri de relaxare, de la 1 iunie.
Anunțul Președintelui Iohannis

- De la 1 iunie, nu vom mai avea nevoie de declarație pe propria răspundere pentru deplasarea în afara localității.

 

Citește și: Valentin și Daniela, în lacrimi! Andreea Mantea face anunțul: „A sosit momentul...”. Aflați ce se întâmplă cu concurenții în gala din „Casa iubirii” de duminică, 9 august, de la 16:00 și 19:00, la Kanal D- kanald.ro

Citește și: Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...- stirilekanald.ro

- În ceea ce privește măsurile de relaxare, avem vești pozitive: începând din 1 iunie se redeschid terasele. Însă, este clar că este nevoie de măsuri speciale, mesele vor trebui să fie la cel puțin 2 metri, vor putea sta maxim 4 persoane la masă.

Klaus Iohannis anunță că examenele naționale au loc așa cum s-a stabilit inițial

- Examenele naționale vor avea loc fizic, așa cum au fost anunțate. Evaluarea Națională va avea loc din 15 iunie, după care va avea loc examenul de Bacalaureat.

Citeste si: Ce amendă luăm dacă nu purtăm masca de protecție! Poliția Română a făcut anunțul

- Este posibil să fie copii care sunt bolnavi, este posibil să vină copii la școală și la termometru apare că au temperatură, și nu poate intra în școală, și, atunci, pentru copiii care sunt bolnavi va avea loc o a doua sesiune pentru Evaluarea Națională, care va fi organizată din 29 iunie.

- Și pentru Bacalaureat va fi o a doua sesiune, în august, așa cum era organizată în mod obișnuit.

- Cu toții vom reuși să depășim cu bine acestă perioadă dacă vom respecta distanțarea fizică, ne vom spăla pe mâini.



Citește și:

Tapioca: ce este și cum poate fi utilizată în bucătărie

Maria Constantin, dezvăluiri surprinzătoare la trei ani de la nunta cu Robert Stoica: „Ne-a luat valul.”

5 soluții pentru a-ți recăpăta energia pe caniculă. Ce funcționează când căldura te epuizează

„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor

Emanuel a ținut ACEST DETALIU ASCUNS până acum! În fața Alexandrei, concurentul din Casa Iubirii face o MĂRTURISIRE NEAȘTEPTATĂ despre mama sa: "I-am spus și ei în față, eu nu te iubesc pentru că..."

Polițistul Florin Cătălin Șucată s-a stins din viață fulgerător la doar 44 ani! Acesta a lăsat în urmă o soție și doi copii

Anunțul DUREROS făcut de mama Rebecăi, fetița moartă în tragedia din Bacău... Vezi mai mult

Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...


Video
Clipul zilei pe kfetele.ro