Președintele României este de părere că restricțiile impuse în România au avut deja efect. Ce a declarat acesta.
Klaus Iohannis a vorbit joi despre restricțiile impuse în România și despre faptul că acestea își fac deja efectul.
Klaus Iohannis, despre restricțiile impuse
”Vă mulțumesc pentru că de luni de zile sunteți implicați împreună cu Guvernul și cu mine în gestionarea acestei pandemii. Este o perioadă extrem de complicată și zlinic apar noi provocări, însă până acum noi am făcut față și împreună cu dumneavoastră intenționez să facem față și în continuare acestor provocări.
Citeste si: Medicul Tudor Ciuhodaru, despre Crăciunul pe timp de pandemie: "Este singura opțiune sănătoasă..."
Vă reamintesc că pe primul loc este sănătatea românilor! Însă pentru asta e nevoie de măsuri care vin în principal din două zone.
Al doilea pachet mare de măsuri se referă la mobilitate. Trebuie să luăm măsurile adecvate, care se impun la momentul respectiv pentru a reduce mobilitatea populației.
De asemenea, Președintele Klaus Iohannis este mulțumit de măsurile luate până acum în România, dar mai ales de efectul acestora.
Citeste si: Alexandru Rafila despre vaccinul anti COVID-19: "Cu siguranţă vor avea şi ei încredere"
”Deja, putem să observăm că măsurile luate de Guvern acum câteva săptămâni, care la momentul respectiv au dus la dezbateri de tot felul, deja dau primele rezultate.
Aceste rezultate, chiar dacă există și arată că măsurile pe care le luăm sunt bine gândite, nu au fost suficiente. Nu au fost suficiente fiindcă vedem că la ATI numărul de persoane infectate crește. Vedem că în fiecare zi numărul de decese crește. Mult prea mulți români mor de această boală și atunci evident că s-a impus un nou set de măsuri restrictive”, a adaugat Klaus Iohannis.
Citește și: A fost prins în Marea Britanie, prin Interpol! Criminalul a ieșit din ascunzătoare- stirilekanald.ro
”Noul set de măsuri luate în plan național sunt bine gândite, sunt măsurile corecte și sunt măsurile de la care așteptăm rezultate peste 2, maximum 3 săptămâni. Acesta măsuri care au fost stabilite și sunt în vigoare de la începutul acestei săptămâni sunt măsuri care trebuie implementare ferm, corect, clar și explicate”, au fost concluziile Președintelui.