Duminica aceasta, de la ora 14:30, la “Asta-i Romania!” Charlie Ottley, englezul vrajit de Romania, mai mult decat de oricare alt loc din lume

Duminica aceasta, de la ora 14:30, la “Asta-i Romania!” Charlie Ottley, englezul vrajit de Romania, mai mult decat de oricare alt loc din lume

Duminica aceasta, de la ora 14:30, la Kanal D, o noua editie “Asta-i Romania!” intra in casele telespectatorilor romani.

In aceasta editie, ne reintalnim, prin intermediul micului ecran, la “Asta-i Romania!”, cu Charlie Ottley, realizatorul documentarelor „Chipurile României” (n.r. titlul original: „Flavours of Romania”), serie care a fost difuzata la Kanal D.

Nomad profesionist, aventurier, globe-trotter, Charlie a ales sa traiasca la Șirnea, satul de munte (comuna Fundata, Jud. Brasov), pe care vrea sa-l reinvie. El recunoaste ca salbaticia locului, linistea dar si oamenii l-au atras aici, in coltul acesta de Romanie magica.

“Calatoream in toata lumea pentru Travel Channel, in Amazon, Africa de Sud, Scotia, Grecia, Spania, si nu m-am gandit niciodata ca mai voi opri din asta. Dar venind in Romania, vazand aceste peisaje, fiind primit cu bucurie de localnici si vazand cat de frumoasa e tara am ales sa ma stabilesc aici…. (…) Am avut, de asemenea, si zile in care am trait periculos, din cauza taierii ilegale de lemne.

Mi-am dorit sa fac ceva cu adevarat legat de asta. Exista o primejdie, un risc, dar erau si multe lucruri frumoase. Imi doream sa vin in Romania si sa vedem ce putem face, asa ca am filmat documentarul seriei BBC <Wild Carpathia>, in urma cu zece ani, iar de atunci nu prea m-am mai oprit. Era inceputul unui intreg capitol din viata mea”,  spune jurnalistul.

Un capitol care avea sa ii schimbe viata, sa-l opreasca pentru o clipa din calatoriile uimitoare din jurul lumii, si sa-l aseze acolo unde nu credea vreodata – intr-un colt din Carpatii Romaniei salbatice, la Sirnea. A cumparat de la oamenii locului  o proprietate impresionanta, intinsa pe un deal intreg, cu hambare si case vechi traditionale, pe care abia asteapta sa le transforme in caminul visurilor lui. Charlie Ottley “justifica” de ce a ales acest loc care i s-a lipit de inima, sa-i devina casa. E coltul de rai in care vrea sa fie nu doar el fericit, doreste sa ii faca si pe altii fericiti si spera ca, odata cu prezenta lui aici, satul sa reinvie.

In plus, tot in tara noastra, Charlie si-a gasit “jumatatea”, pe Oana, alaturi de care isi doreste sa imbatraneasca.

Charlie Ottley la Asta-i Romania [Sursa foto: Captură KANAL D]

Pana sa-si vada visul cu ochii si sa devina proprietar de casa in varf de munte, englezul a fost nevoit sa faca cunosctinta cu birocratia tipic romaneasca.

Nu ratati povestea fascinanta a lui Charlie Ottley, englezul care a ales sa traiasca in Romania, in detrimentul oricarui alt colt de lume, duminica aceasta, de la ora 14:30, la “Asta-i Romania!”, emisiune prezentata de Mihai Ghita, la Kanal D.



Citește și:

Tapioca: ce este și cum poate fi utilizată în bucătărie

Duminica aceasta, de la ora 14:30, la “Asta-i Romania!”,   Romania 2020 – povestea impresionanta a cinci frati care traiesc intr-un grajd

Dani Piersic, fiul cel mic al lui Florin Piersic, apariție rară alături de soția sa. Cum arată Orsolya, femeia cu care s-a căsătorit în urmă cu doi ani

„Să vă rugați pentru mine, am 5 tumori” Alina Pușcău, în lacrimi! Modelul internațional a lansat un apel, după ce a fost diagnosticată cu o boală gravă

VIDEO Un angajat de pază A FOST DAT AFARĂ de la Nibiru, iar povestea din spatele DECIZIEI șochează. Selly, surprins de întreaga situație... NU CREDEA CĂ VA VEDEA AȘA CEVA: "Fix în fața unui..."

VIDEO Salvare dramatică pe o plajă de pe insula grecească Thasos: turiști români au format un lanț uman pentru a salva un adolescent luat de valuri

Imagini de senzație de la date-ul Carolinei cu Sergiu! Incredibil la ce subiect au ajuns cei doi concurenți „Casa iubirii”: „Putem să ne despărțim”

Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...


Video
Clipul zilei pe kfetele.ro