Disocierea - o pacalire a metabolismului! De ce sa o eviti!

Disocierea - o pacalire a metabolismului! De ce sa o eviti!

Atat de la moda au ajuns sa fie dietele disociate incat oamenii cred ca e normal sa mananci carnea fara garnitura si branza fara paine.

 

"Disociere pe zile sau pe fiecare masa, reguli stricte despre ce cu ce ai voie, strategii care sa-ti faca viata un chin, totul de dragul slabitului.
Acolo unde a manca mai putin e cel mai sigur mod de a slabi, cautam variante in care sa putem manca fara limita si totusi sa slabim. Pacalim metabolismul pe moment, dar noi suntem in final cei pacaliti:( Fara glucide/carbohidrati corpul nostru nu poate face grasime de depozit asa ca ne indopam cu carne, branza si salata si slabim. Dar "plata" vine abia atunci cand dieta se termina si kilogramele se intorc rapid la primele guri de fainoase sau dulciuri.
Organismul se razbuna pentru ca a fost chinuit, pentru ca l-am obligat sa functioneze nefiresc, absurd. Pentru ca nu poti sa mananci disociat pe viata, e nesanatos si periculos, inseamna izolare, pierderea placerii si a relatiei cu corpul tau. Sa nu mai tii cont de nevoile organismului si sa-l obligi sa faca ce vrei tu e o violenta...e
ca si cum ai dresa un leu cu biciul, la prima neatentie vei fi sfasiat!
Cand iti pui viata in cui si renunti la toate obiceiurile normale, de bun-simt, de dragul unei diete extremiste si dezechilibrante vei slabi. Dar bucuria nu e lunga, pentru ca rezultatele spectaculoase se obtin trisand! Orice cura de slabire care elimina un aliment sau mai multe va fi urmata de ingrasare. Doar daca sunteti dispusi sa renuntati la acel aliment pe viata...", scrie medicul nutritionist Mihaela Bilic pe Facebook.

"Disociere pe zile sau pe fiecare masa, reguli stricte despre ce cu ce ai voie, strategii care sa-ti faca viata un chin, totul de dragul slabitului. 

Acolo unde a manca mai putin e cel mai sigur mod de a slabi, cautam variante in care sa putem manca fara limita si totusi sa slabim.

Pacalim metabolismul pe moment, dar noi suntem in final cei pacaliti:( Fara glucide/carbohidrati corpul nostru nu poate face grasime de depozit asa ca ne indopam cu carne, branza si salata si slabim. Dar "plata" vine abia atunci cand dieta se termina si kilogramele se intorc rapid la primele guri de fainoase sau dulciuri. 

Organismul se razbuna pentru ca a fost chinuit, pentru ca l-am obligat sa functioneze nefiresc, absurd. Pentru ca nu poti sa mananci disociat pe viata, e nesanatos si periculos, inseamna izolare, pierderea placerii si a relatiei cu corpul tau. Sa nu mai tii cont de nevoile organismului si sa-l obligi sa faca ce vrei tu e o violenta...e ca si cum ai dresa un leu cu biciul, la prima neatentie vei fi sfasiat!

Cand iti pui viata in cui si renunti la toate obiceiurile normale, de bun-simt, de dragul unei diete extremiste si dezechilibrante vei slabi. Dar bucuria nu e lunga, pentru ca rezultatele spectaculoase se obtin trisand! Orice cura de slabire care elimina un aliment sau mai multe va fi urmata de ingrasare. Doar daca sunteti dispusi sa renuntati la acel aliment pe viata...", scrie medicul nutritionist Mihaela Bilic pe Facebook.

 

Citește și: Horoscop pentru ziua de joi, 25 iunie 2026: Un semn zodiacal va primi sarcini în plus la locul de muncă, iar asta îl va epuiza- kanald.ro

Citește și: (P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  - stirilekanald.ro



Citește și:

Tapioca: ce este și cum poate fi utilizată în bucătărie

Andreea Bălan a postat un mesaj emoționant cu prilejul propriei aniversări! ,,După suferință...

Puțini știu cine este și cu ce se ocupă soția lui Ciprian Ciucu. Cristina Simona și primarul Capitalei s-au cunoscut când aveau doar 18 ani

Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are

INCIDENT GRAV în Băile Felix! Două fetițe s-au electrocutat la locul de joacă din incinta unui ștrand. Acestea au fost transportate la spital

VIDEO Mii de credincioși participă la procesiunea „Calea Sfântului” în Suceava, în cinstea hramului Mănăstirii Sfântul Ioan cel Nou

Mesajele transmise de actorii turci după moartea actriței Ece Irtem. Colegii de serial au transmis mesaje sfâșietoare: „Ai fost atât de prețioasă și specială”

De ce slăbitul devine tot mai dificil după 35 de ani


Video
Clipul zilei pe kfetele.ro