De ce simtim nevoia sa mancam dulciuri? Uite ce zic specialistii!

De ce simtim nevoia sa mancam dulciuri? Uite ce zic specialistii!

Pentru ca tot e sezonul sfaturilor legate de buna dispozitie, vreau sa va atrag atentia asupra unui presupus bun prieten: zaharul.

 

"Cu totii simtim nevoia sa mancam ceva dulce atunci cand suntem obositi, stresati, tristi, nemultumiti. Zaharul actioneaza printr-un efect banal, creste glicemia si noua ne e bine. E ca un fel de anestezic pe termen scurt, insa zaharul nu ajuta ci mai degraba dezechilibreaza functionarea organismului.
Zaharul interfera profund cu metabolismul vitaminelor.
B si chiar blocheaza actiunea acestora. Ori se stie, depresia este o lipsa de vitamine B. Zaharul are un efect similar alcoolului: la primele guri produce euforie si stare de bine, insa in etapa imediat urmatoare accentueaza tristetea. Si iata cum te trezesti ca-ti "inneci" amarul in cutia de inghetata.
Zaharul schimba in rau si folosirea nutrientilor in organism, accentueaza sinteza de grasime de depozit si creste colesterolul in sange, adica ai probleme de parca ai manca slanina pe paine.
Nu exista un zahar mai bun sau mai sanatos ca altul, in el nu exista decat calorii goale.
Daca vreti o bucatica de dulce alegeti ciocolata, e plina de antioxidanti, minerale care inlatura stresul, substante tonice pentru corp si compusi cu efect benefic asupra dispozitiei. Cu ciocolata chiar reglati creierul si va simtiti bine, are cu ce.", scrie medicul nutritionist Mihaela Bilic pe pagina de Facebook.

"Cu totii simtim nevoia sa mancam ceva dulce atunci cand suntem obositi, stresati, tristi, nemultumiti. Zaharul actioneaza printr-un efect banal, creste glicemia si noua ne e bine. E ca un fel de anestezic pe termen scurt, insa zaharul nu ajuta ci mai degraba dezechilibreaza functionarea organismului. Zaharul interfera profund cu metabolismul vitaminelor. 

B si chiar blocheaza actiunea acestora. Ori se stie, depresia este o lipsa de vitamine B.

Zaharul are un efect similar alcoolului: la primele guri produce euforie si stare de bine, insa in etapa imediat urmatoare accentueaza tristetea. Si iata cum te trezesti ca-ti "inneci" amarul in cutia de inghetata.

Zaharul schimba in rau si folosirea nutrientilor in organism, accentueaza sinteza de grasime de depozit si creste colesterolul in sange, adica ai probleme de parca ai manca slanina pe paine. Nu exista un zahar mai bun sau mai sanatos ca altul, in el nu exista decat calorii goale. 

Daca vreti o bucatica de dulce alegeti ciocolata, e plina de antioxidanti, minerale care inlatura stresul, substante tonice pentru corp si compusi cu efect benefic asupra dispozitiei. Cu ciocolata chiar reglati creierul si va simtiti bine, are cu ce.", scrie medicul nutritionist Mihaela Bilic pe pagina de Facebook.

 



Citește și:

Tapioca: ce este și cum poate fi utilizată în bucătărie

Tavi Clonda a ajuns la poliție! Gabriela Cristea a făcut confesiuni neașteptate despre incidentul care l-a afectat pe artist: „Nu ești singurul!”

Relațiile intime după menopauză. Subiectul despre care îți e rușine să vorbești

„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu

Un program cu Inteligență Artificială a anunțat că Donald Trump și JD Vance au murit bolnavi de rabie

VIDEO Gabriela Cristea, despre modul în care a reușit să scape de kilogramele în plus și să-și schimbe complet stilul de viață

Horoscop marți, 30 iunie 2026: O zodie reușește să își vadă visul cu ochii. Aceasta își achiziționează mașina mult dorită

De ce slăbitul devine tot mai dificil după 35 de ani


Video
Clipul zilei pe kfetele.ro