Cum sa scoti petele de oja de pe orice material! Iata cateva trucuri eficiente!

Cum sa scoti petele de oja de pe orice material! Iata cateva trucuri eficiente!

Daca ti-ai facut manichiura in graba si ti-a scapat putina oja fie pe haine, pe parchet sau pe covor, uite cum poti scoate petele.

De pe lemn- In primul rand, nu folosi acetona pentru a indeparta oja de pe parchet. Aplica putin fixativ de par peste pata, lasa sa actioneze 20 de secunde, dupa care sterge bine cu o carpa.

De pe haine- Poti folosi acetona pentru a indeparta petele de oja de pe haine, insa trucul nu functioneaza pentru orice tesatura. Poti folosi fixativ de par, dupa care trebuie sa bagi piesa vestimentara respectiva la spalat.

Din par- Daca ai reusit sa-ti „vopsesti” parul cu oja, in mod accidental, foloseste o solutie de indepartat oja care nu contine acetona in cazul in care oja nu s-a uscat pe par. Daca este deja uscata, foloseste putin balsam sau ulei.

De pe covor- In primul rand conteaza ce culoare are covorul tau.

Daca este deschis la culoare, cel mai bine este sa folosesti o solutie de indepartat oja fara acetona. Daca este inchis la culoare, foloseste putin fixativ sau alcool, dupa care freaca pata cu un burete



Citește și:

Tapioca: ce este și cum poate fi utilizată în bucătărie

Mesajul postat de Oana Lis la aflarea veștii că actrița Brigitte Bardot s-a stins din viață. Ce a făcut Viorel Lis când s-a întâlnit cu ea: „N-a rezistat la așa legendă de femeie.”

TEST: Cât de darnic ești? Răspunde doar la aceste întrebări!

Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile

CINE ESTE PERSOANA care face dezvăluiri sfâșietoare despre Ion Drăgan? Au vorbit cu puțin timp înainte ca artistul să moară... iar acum rupe tăcerea: "Mi-a mărturisit că...". Ca să nu existe loc de interpretări, momentul CONVERSAȚIEI a fost făcut public

Chef Orlando Zaharia, fotografie prețioasă din locul special sufletului său. Unde a ajuns și ce amintiri i-au venit în minte: "Locul cel mai frumos de pe Pământ."

Andreea Mantea anunță numele primului finalist din „Casa iubirii”! Aflați cine va intra în marea finală în ediția de duminică, 28 decembrie, difuzată de la 16:00 și 19:00, la Kanal D

A murit cunoscutul om de afaceri gălățean, Corneliu Istrate