Cum l-au „inviat” “Moldovenii” pe Stefan cel Mare?

Cum l-au „inviat” “Moldovenii” pe Stefan cel Mare?
Cum l-au „inviat” “Moldovenii” pe Stefan cel Mare?

#Ghita Spagoveanu vrea sa plece la Istanbul; Aurica si Mitica, bataie pe telecomanda.

Un nou episod al serialului “Moldovenii” incepe sambata seara, la ora 20:00, la Kanal D, cu viata aparent linistita a satenilor din Gaurenii de Jos, acolo unde timpul parca nu are rabdare.

Aurica si Maria isi dau atestatul in ale fotbalului, iar sotii lor, Mitica si Ion vor juca in liga mica, cand telecomanda se afla in mainile femeilor. Optiunile acestor cupluri, la televizor, sunt limitate: serial turcesc, pe de-o parte, fotbal, pe de cealalta parte.

Cine va castiga, oare? Se da o lupta crancena, o batalie a sexelor, pe masura ce casa se imparte in doua tabere, iar dialogul intre consateni atinge cote alarmant de amuzante.

Influenta serialelor turcesti ajunge pana in Gaurenii de Jos, localnicii incep prin a grai, pe langa cuvintele moldovenesti, si in limba turca. Padurarul Mitica, scandalizat de influenta ligvistica ce isi face simtita tot mai mult prezenta si in vocabularul satenilor din Gaurenii de Jos, incepe o lupta crancena “inchipuita”. 

Acesta merge calare prin sat pentru a da zvon ca aduna oaste pentru batalia cu turcii, intr-un mod pe care insusi Stefan Cel Mare ar fi invidios.

Aventurile primarului Ghita Spagoveanu continua si in acest episod, edilul satului isi ia talpasita din asezarea peste care comanda si vrea sa ajunga la Istanbul, in interes de afaceri. Primarul vrea sa realizeze un film turcesc, chiar in Gaurenii de Jos, si merge in prospectie, chiar in Turcia, de unde, crede el, se poate inspira in realizarea productiei.

Nu ratati aventurile satenilor din Gaurenii de Jos, sambata seara, intr-un nou episod al serialului “Moldovenii”, difuzat de la ora 20:00, la Kanal D!

 



Citește și:

Tapioca: ce este și cum poate fi utilizată în bucătărie

Ce să porți în Italia în vara 2026. Cum să te îmbraci în funcție de orașul pe care îl vizitezi

5 soluții pentru a-ți recăpăta energia pe caniculă. Ce funcționează când căldura te epuizează

„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor

Emanuel a ținut ACEST DETALIU ASCUNS până acum! În fața Alexandrei, concurentul din Casa Iubirii face o MĂRTURISIRE NEAȘTEPTATĂ despre mama sa: "I-am spus și ei în față, eu nu te iubesc pentru că..."

Polițistul Florin Cătălin Șucată s-a stins din viață fulgerător la doar 44 ani! Acesta a lăsat în urmă o soție și doi copii

Cine este Dany, bărbatul al cărui nume este scris pe colierul noii concurente din „Casa iubirii”... Vezi mai mult

Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...


Video
Clipul zilei pe kfetele.ro