Cum este mai bine: sa lucrezi in birou numai cu colegi de acelasi sex sau si de sex opus?

Cum este mai bine: sa lucrezi in birou numai cu colegi de acelasi sex sau si de sex opus?

Existenta unor colegi de ambele sexe este asociata cu o productivitate mai buna decat in cazul in un birou lucreaza doar femei sau doar barbati.

 

Atat barbatii, cat si femeile, se simt mai bine cand lucreaza in birouri numai cu persoane de acelasi sex, dar sunt mai productivi cand lucreaza in birouri „mixte”, arata un studiu recent.
Si femeile, si barbatii implicati in studiu au declarat ca se simt mai confortabil, mai in largul lor, fara persoane de sex opus in jur, la serviciu, dar studiul a mai aratat ca, in ciuda acestei preferinte, angajatii sunt, de fapt, mai productivi cand lucreaza impreuna cu persoane de ambele sexe.
Studiul a fost realizat in SUA, folosind chestionare completate, intre anii 1995 si 2002, de angajatii unei companii cu sediul la Boston, care are aproximativ 60 de birouri in intreaga lume. In unele dintre birouri lucrau numai barbati, in altele numai femei.
Coroborand date privind gradul de incredere, cooperare si satisfactie din partea angajatilor cu veniturile companiei, cercetatorii au constatat ca persoanele ce lucrau in birouri numai cu colegi de acelasi sex declarau ca erau mai fericite, dar productivitatea era mai mare in birourile „mixte”: cand birourile cu angajati
de un singur sex au fost transformate in birouri cu angajati de ambele sexe, veniturile au crescut cu cca. 41%.
Sursa: Descopera.ro

Atat barbatii, cat si femeile, se simt mai bine cand lucreaza in birouri numai cu persoane de acelasi sex, dar sunt mai productivi cand lucreaza in birouri „mixte”, arata un studiu recent.

Si femeile, si barbatii implicati in studiu au declarat ca se simt mai confortabil, mai in largul lor, fara persoane de sex opus in jur, la serviciu, dar studiul a mai aratat ca, in ciuda acestei preferinte, angajatii sunt, de fapt, mai productivi cand lucreaza impreuna cu persoane de ambele sexe.

Studiul a fost realizat in SUA, folosind chestionare completate, intre anii 1995 si 2002, de angajatii unei companii cu sediul la Boston, care are aproximativ 60 de birouri in intreaga lume. In unele dintre birouri lucrau numai barbati, in altele numai femei.

Coroborand date privind gradul de incredere, cooperare si satisfactie din partea angajatilor cu veniturile companiei, cercetatorii au constatat ca persoanele ce lucrau in birouri numai cu colegi de acelasi sex declarau ca erau mai fericite, dar productivitatea era mai

mare in birourile „mixte”: cand birourile cu angajati de un singur sex au fost transformate in birouri cu angajati de ambele sexe, veniturile au crescut cu cca. 41%.

Sursa: Descopera.ro

 



Citește și:

Tapioca: ce este și cum poate fi utilizată în bucătărie

Andreea Bănică, declarație siropoasǎ la aniversarea a 18 ani de căsnicie! Ce a mărturisit vedeta

Puțini știu cine este și cu ce se ocupă soția lui Ciprian Ciucu. Cristina Simona și primarul Capitalei s-au cunoscut când aveau doar 18 ani

Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are

Ce se întâmplă, de fapt, cu Cheloo? Adevărul despre incidentul de la Psihiatrie și boala secretă de care sufera

Fosta soție a lui Cristian Pomohaci, dezvăluiri șocante: „Căsnicia cu el a fost un eșec pentru toată familia mea”

Mesajele transmise de actorii turci după moartea actriței Ece Irtem. Colegii de serial au transmis mesaje sfâșietoare: „Ai fost atât de prețioasă și specială”

De ce slăbitul devine tot mai dificil după 35 de ani


Video
Clipul zilei pe kfetele.ro