Cel mai bine intr-o relatie este ca partenerii sa nu fie egali. Este bine ca unul sa domine si celalalt sa fie dominat!

Cel mai bine intr-o relatie este ca partenerii sa nu fie egali. Este bine ca unul sa domine si celalalt sa fie dominat!

Egalitatea intr-o relatie pare, la prima vedere, unul din ingredientele de baza pentru ca legatura sa functioneze, insa, surprinzator, specialistii sunt de alta parere.

Egalitatea pare a fi un ingredient valoros intr-o relatie amoroasa, insa oamenii de stiintă cehi au demonstrat ca cele mai bune legaturi, mai ales in cazul cuplurilor casatorite, se stabilesc in relatiile in care unul din parteneri il domina pe celalalt.

Mai mult decat atat, in cazul familiilor, exista sansa ca cei doi să aiba mai multi copii. Cercetatorii au precizat, de asemenea, ca nu conteaza care din parteneri se impune, dar ca aceste descoperiri ar putea servi drept explicatie pentru faptul ca femeile puternice prefera barbatii supusi.

Explicatia sta in calea de rezolvare a unei dispute, care devine usoara prin cooperare in cazul in care unul din parteneri este dominant, iar celalalt mai rezervat, scrie „Daily Mail”.

Studiul, intitulat „De ce unele femei prefera barbatii supusi”, a fost realizat de cercetatori de la Universitatea Charles din Praga, care au intervievat 240 de tineri, barbati si femei. Subiectii au fost intrebati ce fel de personalitate prefera sa aiba partenerul lor de viata, daca vor sa fie cu o persoana care sa ii „ghideze si protejeze” sau cu cineva care ii „admira si serveste”, dar si

ce fel de relatie au avut parintii lor.

Rezultatele studiului au aratat ca in majoritatea familiilor unul din parteneri domina relatia, iar in 24,2% din cazuri, puterea din cuplu era detinuta de femei.

Sursa: www.adevarul.ro



Citește și:

Tapioca: ce este și cum poate fi utilizată în bucătărie

Diana Matei a renunțat la cariera din Ministerul Apărării Naționale, după aproape 20 de ani! Motivul din spatele deciziei: „Foarte greu renunț...”

Relațiile intime după menopauză. Subiectul despre care îți e rușine să vorbești

„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu

Un program cu Inteligență Artificială a anunțat că Donald Trump și JD Vance au murit bolnavi de rabie

VIDEO Gabriela Cristea, despre modul în care a reușit să scape de kilogramele în plus și să-și schimbe complet stilul de viață

Bani pentru capturarea peștelui iepure. Autoritățile din Grecia oferă 5,33 euro pentru fiecare kilogram prins

De ce slăbitul devine tot mai dificil după 35 de ani


Video
Clipul zilei pe kfetele.ro