Catalin Botezatu, Clara Rotescu si Ionut Glavan, invitati speciali la Castelul Mimi din Republica Moldova!

Catalin Botezatu, Clara Rotescu si Ionut Glavan, invitati speciali la Castelul Mimi din Republica Moldova!
Catalin Botezatu, Clara Rotescu si Ionut Glavan, invitati speciali la Castelul Mimi din Republica Moldova!

Prima Editie a festivalului de moda IO din Moldova a avut loc pe data de 2 iunie. Este primul festival din Moldova care imbina locatiile turistice din Republica Moldova si arta modei.

Catalin Botezatu cu colectia de barbati Viggo, Clara Rotescu cu rochii de seara si Ionut Glavan de la Minelli au fost invitatii speciali ai evenimentului. Locatia in care a avut loc evenimentul este una desprinsa din povesti, un castel magnific, Castelul Mimi. Construcţia conacului, iniţiată din ordinul politicianului basarabean Constantin Mimi a fost finisată în anul 1900. Arhitectura acestuia a fost preluată din practica franceză. Acest lucru s-a datorat faptului că Mimi studiase viticultura şi vinificaţia la Montpellier. Se consideră că respectivul conac a fost primul „chateau” adevărat din Basarabia. Pivniţa castelului avea o capacitate de 300.000 litri de vin, păstrat în poloboace.

În anul 2011 a început renovarea ansamblului arhitectural, care urmează să devină un punct de atracţie pentru turişti. Odată cu efectuarea reconstrucţiei, conacul a căpătat şi denumirea de „Castelul Mimi”, în cinstea fondatorului său.

Finalizarea lucrărilor de renovare sunt planificate pentru toamna anului 2016. Acesta a fost primul eveniment de moda grandios desfasurat in incinta prestigioasei locatii. 

Evenimentul a intrunit oameni de afaceri, designeri, fashion bloggeri, dar si simpli pasionati de moda. "Am sustinut initiativa Ingai, fost concurenta la una dintre emisiunile de fashion pe care le-am avut, de a imbina moda cu locatii de poveste din Moldova de peste Prut.

A fost un eveniment premium la care am fost onorat sa particip alaturi de prietenii mei Clara Rotescu si Ionut Glavan. Show-urile noastre au fost apreciate. Ne-am bucurat de un numar mare de privitori, de aplauze si asta ne-a facut fericiti. In ceea ce priveste locatia, va indemn sa o vizitati, e chiar o experienta", a declarat Catalin Botezatu. 

 



Citește și:

Tapioca: ce este și cum poate fi utilizată în bucătărie

HOROSCOP MARIANA COJOCARU: Previziuni COMPLETE de la Rusalii pana la Sanziene! Aceste sarbatori din calendarul crestin ortodox aduc dragoste si liniste sufleteasca

Fosta iubită a lui Liviu Dragnea, din nou în vizorul presei! Ce a făcut Irina Tănase...

Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”

Povestea Rodicăi, pisica de la Stația Meteorologică de pe Vârful Omu! Felina trăiește de ani buni la 2.500 de metri altitudine: „E curată, harnică şi e un mare vânător”

Dr. Oz te invata cum sa slabesti si sa-ti accelerezi metabolismul intr-o saptamana

ȘOC TOTAL în „Casa iubirii”! De necrezut cine apare în emisiune! Concurenții rămân MASCĂ

Breaking news pentru românii cu probleme de sănătate!


Video
Clipul zilei pe kfetele.ro
Cookies