Care este motivul real pentru care o adolescentă de doar 13 ani, a sunat la numărul de urgență 112? Tânăra a raportat un caz de răpire!

Care este motivul real pentru care o adolescentă de doar 13 ani, a sunat la numărul de urgență 112? Tânăra a raportat un caz de răpire!
Care este motivul real pentru care o adolescentă de doar 13 ani, a sunat la numărul de urgență 112? Tânăra a raportat un caz de răpire!

Este de la sine înțeles faptul că numărul de urgență se apelează doar în caz de urgență, însă se pare că nu toată lumea ia acest aspect în serios.

În zilele noastre, se pare că farsele ajung deja la un alt nivel. În comuna Calopăr, județul Dolj, 3 adolescente au pus la cale o farsă, din punctul lor de vedere, provocând astfel o alertă falsă de răpire, ajungând să apeleze numărul de urgență 112, după ce au furat și un telefon mobil de la un vecin.

Motivul real pentru care o adolescentă de doar 13 ani, a sunat la numărul de urgență 112

Citește și: Nouă copii ai unui cuplu de medici și-au pierdut viața într-un atac israelian, în Fâșia Gaza. „Cuvintele nu pot descrie durerea.”

caz de rapire
Care este motivul real pentru care o adolescentă de doar 13 ani, a sunat la numărul de urgență 112?[Sursa foto: freepik]

Citește și: Noi detalii în cazul Denisei, tânăra care a dispărut în Italia. De ce crede prietena acesteia că a fost răpită. „Dacă merg la el sau mă vede, mă omoară!”

Conform Poliției, la 112 ar fi sunat o adolescentă în vârstă de 13 ani care a dorit să ducă farsa până la capăt și s-a dat drept o altă persoană, pe nume "Maria". Aceasta a fost cea care a declarat că a fost răpită din Caracal, împreună cu alte câteva fete, într-o mașină de mai mari dimensiuni, precizând că a fost o dubă, de culoare neagră, care se îndreaptă într-o direcție necunoscută de "victime".

Cu toate acestea, adolescenta care a avut în plan o farsă, a știut să nu își folosească propriul telefon, ci să comită o altă ilegalitate, furând telefonul de pe care a apelat serviciile 112, telefon a cărui cartelă SIM a fost distrusă după apelul telefonic, ulterior telefonul fiind returnat.

Bineînțeles că în urma apelului luat în serios de către autorități, a fost imediat declanșată o operațiune de căutare în Dolj, pentru ca echipajele de poliție din Segarcea să le poată localiza pe toate adolescentele implicate.

Totul a luat sfârșit a doua zi de la apel, atunci când adolescentele (de 12, 13, respectiv 15 ani) au fost identificate, moment în care s-a și descoperit că de fapt totul a fost o farsă, acestea mărturisind că au furat telefonul și au apelat serviciul de urgență 112, pentru a "face o glumă”.

În urma celor întâmplate, părinții minorelor au avut cel mai mult de suferit, primind amenzi în valoare de 500 de lei fiecare, adolescentele având doar cunoștința unei farse nereușite și complet ilegale.

În final, cazul a fost raportat la Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului (DGASPC) Dolj pentru investigații suplimentare.

adolescenta
Care este motivul real pentru care o adolescentă de doar 13 ani, a sunat la numărul de urgență 112?[Sursa foto: freepik]



Citește și:

Tapioca: ce este și cum poate fi utilizată în bucătărie

Noi detalii în cazul Denisei, tânăra care a dispărut în Italia. De ce crede prietena acesteia că a fost răpită. „Dacă merg la el sau mă vede, mă omoară!”

Puțini știu cine este și cu ce se ocupă soția lui Ciprian Ciucu. Cristina Simona și primarul Capitalei s-au cunoscut când aveau doar 18 ani

„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu

Adi Sînă, prima reacție de proporții după zvonurile că DIVORȚEAZĂ de Anca Serea! Mesajul care aruncă totul în aer

UPDATE Subiectele și baremul de corectare la Matematică, de la Evaluarea Națională 2026, au fost publicate

Mesajele transmise de actorii turci după moartea actriței Ece Irtem. Colegii de serial au transmis mesaje sfâșietoare: „Ai fost atât de prețioasă și specială”

De ce slăbitul devine tot mai dificil după 35 de ani


Video
Clipul zilei pe kfetele.ro