Vara aceasta , bucureștenii care circulă cu metroul s-au confruntat cu diverse probleme, din cauza timpului îndelungat de așteptare. Mulți dintre aceștia au așteptat chiar și 20 de minute pe peron, pentru venirea unui tren.
Se pare că au apărut informații despre situația financiară a companiei Metrorex, care explică problemele.
Metroul din București, din ce în ce mai multe probleme
Citeste si: Cine este Cornel Palade. „Nu știu dacă e important să câștig”
Încă de la începutul lunii iulie, cei care circulă cu acest mjiloc de transport în comun, au fost nevoiți să se înhame cu mai multă răbdare, deoarece metrourile veneau destul de rar. Metrorex deține 82 de trenuri, însă numărul celor care au fost puse în circulație a fost unul mult mai mic, în aceste luni. Se pare că firma de trasnport a acumulat foarte multe datorii către firma care se ocupă cu mentenanța trenurilor. Joi dimineață, 1 septembrie, călătorii au așteptat în stațiile de pe Magistrala 2, ruta Berceni-Pipera, cea mai aglomerată linie, până la 10 minute.
Situația a început să se îmbunătățească
Citeste si: Ce a purtat Carmen Iohannis, în prima zi de școală. Ce mesaj a transmis Prima Doamnă a României
Din fericire, problema metrourilor a început să se rezolve. Așadar, în ziua de vineri, 2 septembrie, erau puse în funcțiune 55 de metrouri, iar timpul de așteptare a fost redus. Metrorex nu a primit încă banii oferiți de Guvern, prin rectificarea de buget din luna august, pentru plata datoriilor pe care le are, către firma care asigură mentenanța.
„Dar banii vor veni curând, iar firma are această siguranță că vor fi plătiți.
Unde s-au dus banii pe care Metrorex i-a primit de la Guvern
Citeste si: Calendar ortodox 10 septembrie 2022. Ce sărbătoare este sâmbătă?
În luna august, compania Metrorex a primit de la guvern, prin rectificarea bugetară, 156 de milioane de lei, pentru a își plăti o parte din datorii, care se ridică la 160 de milioane de lei.