Carantină totală în București?! Marcel Ciolacu: „Nu se poate altfel."

marcel ciolacu declaratii carantina bucuresti
Marcel Ciolacu a vorbit despre carantină totală în București din cauza numărului mare de cazuri de coronavirus

Este posibilă carantinarea Bucureștiului din cauza numărului mare de cazuri de coronavirus. Ce a declarat Marcel Ciolacu.

Situația epidemiologică din București apare într-o situație limită, din cauza numărului crescut de cazuri de coronavirus. În spitale nu mai sunt paturi în care să fie primiți pacienții aflați în stare gravă, iar cazurile continuă să crească. Marcel Ciolacu a făcut declarații cu privire la carantinarea Capitalei.

Marcel Ciolacu, despre carantina în București

Conform cifrelor înregistrate în ultima săptămână, este posibilă carantinarea Capitalei. De aceea, Vlad Voiculescu, fostul Ministru al Sănătății, a decis că este momentul să discute cu Primarul General al Capitalei despre o posibilă închidere a orașului.

Citeste si: Marcel Ciolacu, despre vaccinul anti-COVID-19: "Vii și minți românii..."

Ultimele zile arată 10.000 de cazuri noi de coronavirus, ceea ce înseamnă că cei care s-au testat nu au mai avut, în trecut, un alt răspuns pozitiv pentru COVID-19.

marcel ciolacu declaratii carantina bucuresti
cazurile de coronavirus continuă să crească și din această cauză spitalele din București nu mai fac față numărului mare de pacienți[Sursa foto: PixaBay]

Marți, 8 decembrie, în București s-au înregistrat 1.946 de cazuri noi de COVID-19, ceea ce reprezintă o treime din totalul la nivel național.

Președintele PSD, Marcel Ciolacu a făcut declarații cu privire la carantinarea Bucureștiului, din cauza cifrelor înregistrate în ultimele zile.

Citeste si: Marcel Ciolacu, declaraţii despre vaccinul anti COVID-19: "A anunțat cineva că există..."

„Va fi blocată toată România! Dacă nu pornesc testarea, va fi din rău în mai rău! Vor bloca România, categoric! Suntem în plină criză și nu au decât soluțiile extreme, respectiv să ne țină iar în casă!", a declarat Marcel Ciolacu.

De asemenea, Marcel Ciolacu a vorbit și despre cetățenii care au reușit să meargă la vot pe 6 decembrie, în ciuda situației critice în care se află țara noastră.

marcel ciolacu carantina bucuresti
este posibilă carantina totală în București din cauza numărului crescut de cazuri de coronavirus[Sursa foto: PixaBay]

"Nu se poate altfel. Am înțeles că s-a prelungit și cu școlile… Deci, au trecut alegerile și continuă planul lor. Revin la ce am spus la începutul emisiunii: negarea. Trebuie să spună nu funcționează ceva și atunci vom găsi și soluții!

Îmi e rușine să mă uit în ochii românilor în acest moment. Și-au riscat viața să meargă la un vot și noi nu ne putem opri din această ceartă”, a mai spus Marcel Ciolacu.



Citește și:

Tapioca: ce este și cum poate fi utilizată în bucătărie

Propunerea AUR pentru funcția de premier: "Nu este membru de partid..."

Ce s-a întâmplat cu Kate Middleton, la ultimele apariții publice. Nu e întâmplător

Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”

CE S-A ÎNTÂMPLAT în momentul când Memiș Selciuc s-a prăbușit A ȘOCAT familia și apropiații saxofonistului. GESTUL care i-a revoltat pe cei care au văzut IMAGINILE: "Nu vă este rușine! Nu a apucat..."

VIDEO Plăcerile vinovate ale vedetelor: de la ciocolată la parfumuri scumpe sau investiții în imagine

Horoscop marți, 16 iunie 2026: Semnul zodiacal care își dorește să se afirme și face tot ce îi stă în putere să iasă în evidență

De ce slăbitul devine tot mai dificil după 35 de ani


Video
Clipul zilei pe kfetele.ro