Asa apare diabetul. Patru simptome pe care toata lumea le ignora

Asa apare diabetul. Patru simptome pe care toata lumea le ignora

O persoana din trei, cu diabet, nu stie ca are aceasta boala pentru ca semnele bolii sunt subtile.

Iată care sunt, însă, simptomele care ar trebui să vă îngrijoreze:

1. SETEA EXCESIVĂ. Este unul dintre primele semne de diabet.Nevoia constantă de a bea apă, gura uscată şi urinarea frecventă sunt demne de îngrijorare, ca şi pierderile sau creşterile inexplicabile în greutate. "Diabetul este o boală extrem de perfidă pentru că o lungă perioadă evoluează fără niciun semn. Când apare setea, urinarea, boala este deja într- o fază extrem de avansată", avertizează medicul Nicolae Hâncu, preşedintele onorific al Federaţiei Române de Diabet, Nutriţie şi Boli Metabolice.

2. DURERI DE CAP. Pe măsură ce nivelul glicemiei creşte apar simptome adiţionale precum dureri de cap, vedere înceţoşată sau senzaţia de slăbiciune.

3. INFECŢII. Mai târziu apar şi alte complicaţii: tăieturile simple şi rănile superficiale se vindecă foarte greu, apar frecvent infecţii urinare şi mâncărimi.

Citeste mai multe aici.



Citește și:

Tapioca: ce este și cum poate fi utilizată în bucătărie

Ai putea sa ai diabet fara sa stii. Patru simptome mai putin cunoscute

Toate privirile au fost asupra Mirabelei Grădinaru. Apariția care marchează o premieră pentru partenera lui Nicușor Dan

„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu

Un program cu Inteligență Artificială a anunțat că Donald Trump și JD Vance au murit bolnavi de rabie

VIDEO Gabriela Cristea, despre modul în care a reușit să scape de kilogramele în plus și să-și schimbe complet stilul de viață

Duminică, la „Asta-i România”, povestea a doi foști corporatiști care au ales liniștea satului

De ce slăbitul devine tot mai dificil după 35 de ani


Video
Clipul zilei pe kfetele.ro