Povestea unui străin îndrăgostit de România, duminică, la "Asta-i România!"

Povestea unui străin îndrăgostit de România, duminică, la "Asta-i România!"

Duminică, la ora 14:30, Kanal D vă invită să vă alăturați unei călătorii captivante prin țara, într-o ediție specială a emisiunii "Asta-i România!". În această editie, telespectatorii vor descoperi povestea inspirațională a unui străin care s-a îndrăgostit iremediabil de România și a decis să-și construiască un viitor aici.

Emisiunea "Asta-i România!" va aduce în atenție o poveste care răscolește suflete, aratându-ne că România are farmecul ei unic, care atrage oameni din toate colțurile lumii. Thorsten (Torstăn), un german care și-a lăsat în urmă cariera de economist la Paris, s-a aventurat în inima țării noastre pentru a îmbrățișa stilul de viață autentic al satului românesc.

Într-o epocă în care mulți români își caută norocul în străinătate, Thorsten și soția sa, o româncă care a trăit ani buni în afara țării, au făcut alegerea surprinzătoare de a se stabili în regiunea Buzăului, unde au pus bazele unei noi vieți. După trei ani petrecuți în agitația Capitalei, au găsit în comuna Rătești un conac boieresc aproape în ruină, uitat de lume. Au achiziționat proprietatea de la un moștenitor și, cu răbdare și investiții de 800.000 de euro, au readus la viață această bijuterie arhitecturală, păstrându-i autenticitatea și farmecul de acum un secol.

Astăzi, cei doi își trăiesc visul înconjurându-se de natură și oaspeți dornici de a se relaxa în acest loc fermecător.

Fiecare zi începe devreme, iar Thorsten se ocupă de pregătirea apartamentelor și a barului de lângă piscină, în timp ce Juranda se dedică grădinăritului și bucătăriei. Conacul lor primește oaspeți din toate colțurile țării și din străinătate, fie că sunt pasionați de experiențe culinare autentice sau de aventuri în natură, precum drumeții, ciclism, sau rafting.

Marea lor dorință este să împărtășească conceptul de "slow food" cu românii, promovând preparatele bio de sezon, lipsite de pesticide și conservanți.

Nu ratați ediția specială a emisiunii "Asta-i România!" duminică, la ora 14:30, prezentată de Mihai Ghita, la Kanal D.

 



Citește și:

Tapioca: ce este și cum poate fi utilizată în bucătărie

Sâmbătă, de la ora 14:45, în ”ROventura”, călătorie de poveste în Țara Oașului

Despărțirea este oficială, la Casa Regală! Nu s-a mai putut face nimic pentru a salva relația dintre cei doi

EXCLUSIV | Unde a ajuns mama biologică a Măriucăi, fetița adoptată de Luminița Anghel. Dezvăluiri controversate făcute de David Pușcaș: „Cerșește la Unirii”

DESCOPERIRILE din expertiza medico-legală zguduie cazul Ludmiei Vartic și aruncă o lumină dureroasă asupra morții educatoarei din Hîncești: "A consumat cinci tipuri de..." 

Loredana Chivu, dezvăluiri despre problemele cu care s-a confrunat. Ce se ascunde, de fapt, sub zâmbetul fostei asistente TV: “Am învățat să trăiesc cu ea.”

S-a stins din viață Patriarhul Ilia al II-lea. Acesta avea 93 de ani

Se taie pensiile! Bolojan a făcut anunțul


Video
Clipul zilei pe kfetele.ro