Felix Baumgartner s-a stins din viață în urmă cu doar câteva zile, la vârsta de 56 de ani.
Este cunoscut deja faptul că sportivul a pierit în mod neașteptat pe data de 17 iulie, atunci când se afla într-o vacanță în Italia. După câteva postări pe pagina sa de Instagram, postări în care apărea și partenera lui de viață, Mihaela Rădulescu, semn clar că erau împreună în respectiva vacanță, Felix Baumgartner a plecat într-un alt zbor cu parapanta. Deși trebuia să se întoarcă cu bine la sol, acest lucru nu s-a mai întâmplat, după ce a simțit brusc o stare de rău și s-a prăbușit la sol, acolo unde și-a pierdut cunoștința, a intrat în stop cardio-respirator, iar în ciuda eforturilor salvatorilor, inima lui nu a mai bătut, fiind astfel, ultima zi în care a mai zburat.
A existat un martor care a văzut direct căderea bruscă a sportivului Felix Baumgartner
Pe zi ce trece, ies la suprafață mai multe informații cu privire la tragicul eveniment prin care a trecut Felix Baumgartner, cel care astăzi nu se mai află printre noi, din nefericire. Conform digisport.ro, a existat și un martor la întreaga scenă, încă de când sportivul se afla în aer și până când a aterizat, forțat, la sol. Deși experiența pe care o avea nu dădea de așteptat ca așa ceva să se întâmple vreodată, este prezentă și ipoteza faptului că ar fi intrat camera de filmat în mijlocul elicei, ceea ce a dus la blocarea
"Eram pe plajă, cu fața spre camping, când am văzut această aeronavă căzând brusc. La început am fost șocată, pentru că am crezut că încerca să aterizeze, dar apoi am văzut-o căzând brusc fără să poată face nimic, ca și cum s-ar fi defectat deodată”, a declarat femeia martoră la întreaga scenă teribilă, conform sursei menționate anterior.
Se pare că ceilalți martori aflați la fața locului, au mărturisit și faptul că Felix Baumgartner nu a avut nicio reacție în momentul în care aterizarea sa bruscă a început, iar în ceea ce privește parașuta care putea să îl salveze în mod normal, într-o astfel de aterizare forțată, s-a deschis așa cum și trebuia să o facă. Cu toate acestea, investigațiile sunt în plină desfășurare și în prezent, însă a avut loc și o primă inspecție inițială a aparatului de zbor, manevrat de sportiv, pentru ultima oară, în viață.
Conform roma.corriere.it, se pare că nu a fost găsită niciun fel de problemă în ceea ce privește motorul sau elicele parapantei, acesta funcționând la putere mică, și în momentul în care Felix Baumgartner a fost găsit de martori, iar ulterior și de salvatori. În prezent, este programată și o autopsie care urmează să aibă loc în următoarele zile.