VIDEO Adrian Cuculis, despre internarea nevoluntară. Ce spune despre faptul că Cheloo a încercat să fugă dintr-un spital din Câmpina: “Este echivalentă cu lipsirea de libertate.”
VIDEO Adrian Cuculis, despre internarea nevoluntară. Ce spune despre faptul că Cheloo a încercat să fugă dintr-un spital din Câmpina: “Este echivalentă cu lipsirea de libertate.”
Adrian Cuculis: Nu e nicio infracțiune. Este infracțiune pentru cei care îl păzeau. Pentru ei este infracțiune de neglijență în serviciu și orice altceva. Îți mai dau un exemplu. Există practică și cazuistică judiciară unde oameni de genul acesta, nu ca el, ci persoane care au probleme serioase și sunt internate pe perioade mai lungi, au ajuns să provoace vătămări corporale sau chiar decese în rândul personalului medical.
Asta pentru că cineva nu și-a făcut treaba în interior. Avem și noi spețe în gestiune, în societate, cu persoane de genul acesta care au evadat și au provocat vătămări corporale sau decesul altor persoane din mediul public. Atenție, adică oameni de pe stradă. Și atunci, sigur că dacă tu ai o formă de încarcerare, cred că poți să-i spui deja așa, acolo, în camerele respective, sunt și niște gratii și niște plase și nu poți să ieși. Cum ai plecat tu de acolo și cum s-a întâmplat treaba asta? Ținând cont de faptul că vorbim despre o persoană nu publicuță, ci super-publică, adică o persoană clar identificată ca fiind publică, vorbim despre o instituție care, cum o denumim noi în provincie, nu este chiar în București, în metropolă, în Capitală. Probabil că s-au intimidat, n-am idee. Sau poate că el a avut un comportament care nu necesita o urmărire chiar atât de strictă. N-am idee cum se organizează ei la Voila. Și atunci el a părăsit instituția respectivă. Dar cert este că, atâta vreme cât ți-ai provocat singur vătămări corporale, atâta vreme cât ai avut un comportament ieșit din comun, atâta vreme cât ești cunoscut pentru că el este cunoscut, din nefericire, la nivel public, ca fiind consumator de substanțe interzise chiar dacă era doar o urimie, adică reziduul din urină a fost descoperit cumva în organismul lui, probabil că nu o să fie condamnat pentru chestiunea asta. Pentru că Înalta Curte a venit și a reformat cumva ceea ce înseamnă consumul de substanțe interzise când conduci. Și trebuie să fii sub influența lor ca să fii condamnat că ai condus sub influență.