Fostul premier Victor Ponta este propus să se întoarcă la conducerea Guvernului României.
Situația politică din România este una dificilă în aceste momente, asta după ce țara nu are un premier. Guvernul propus de Adrian Veștea nu a reușit să primească voturile necesare pentru învestire. Deși avea nevoie de 233 de voturi, acesta a primit doar 189 de voturi „pentru”.
În acest context, propunerile continuă, astfel că fostul premier Victor Ponta este propus pentru a reveni la conducere Guvernului României, într-un cabinet care ar urma să îl înlocuiască pe cel condus de Ilie Bolojan. Propunerea a venit din partea grupului parlamentar „Uniți pentru România”, iar formațiunea a susținut că România traversează o perioadă dificilă din punct de vedere economic, asta pentru că inflația este una ridicată și există presiunea asupra cursului valutar.
În acest context, conform informațiilor publicate de WOWbiz, liderii grupului ar fi afirmat că țara are nevoie de un premier cu experiență, pentru ca situația politică să fie gestionată corect. Propunerea urmează să fie înaintată oficial președintelui Nicușor Dan.
Care a fost reacția lui Victor Ponta după ce a fost propus în funcția de premier
Victor Ponta a avut și el o reacție publică pe rețelele de socializare, în urma propunerii de a ajunge din nou pe scaunul de prim-ministru.
Acesta a mărturisit că se simte onorat de propunere și că ar accepta responsabilitatea dacă aceasta i-ar fi cerută în mod oficial. Decizia finală aparține președintelui României. „Sunt onorat și recunoscător pentru încrederea colegilor mei din Grupul „Uniți pentru România”! Sunt convins că propunerea lor a fost făcută cu cele mai bune intenții, pentru a oferi o soluție serioasă crizei politice și nevoilor românilor. Bineînțeles că, dacă mi se va cere, așa cum am făcut și în 2012, nu voi refuza niciodată să îmi asum poziții sau responsabilități pentru binele României! Decizia aparține Presedintelui României! P.S- Bineînțeles ca nu mă propune Nicușor Dan! Dar am aprins scânteia speranței”, a fost mesajul transmis de Victor Ponta pe contul său de socializare. Consultările de la Palatul Cotroceni au adus pe masa președintelui Nicușor Dan mai multe variante în vederea desemnării viitorului prim-ministru pentru formarea noului guvern. Potrivit surselor politice, liderul PSD, Sorin Grindeanu, i-a transmis șefului statului că partidul este pregătit să intre la guvernare și inclusiv să își asume noua funcție. Pe de altă parte, liderul PNL, Ilie Bolojan, ar fi propus două variante de compromis între partidele pro-europene. Prima variantă presupune formarea unui guvern minoritar al PSD, susținut în Parlament de PNL și UDMR, iar a doua variantă vizează un executiv format din PNL, USR și UDMR.