Vești bune pentru mamele din România! Ministrul Muncii a făcut anunțul: „Am virat în avans beneficiile.”

Vești bune pentru mamele din România! Ministrul Muncii a făcut anunțul: „Am virat în avans beneficiile.”
Vești bune pentru mamele din România! Ministrul Muncii a făcut anunțul: „Am virat în avans beneficiile.”

Alocații și indemnizații pentru 3,5 milione de români.

Doar câteva zile îi mai despart pe elevii din România de începutul unui nou an școlar. Acesta presupune, însă, un efort financiar considerabil din partea părinților, care sunt nevoită să achite rechizite și îmbrăcăminte necesare pentru începutul anului școlar. În această perioadă dificilă din punct de vedere financiar, Ministrul Muncii și Solidarității Sociale, Simona Bucura Oprescu a făcut un anunț important pentru părinții din România.

Alocațiile și indemnizațiile au fost virate în avans

Citește și: Decizia care va bucura pensionarele. Ce se întâmplă cu pensiile sub 3.000 de lei!

Vești bune pentru mamele din România! Ministrul Muncii a făcut anunțul
Vești bune pentru mamele din România! Ministrul Muncii a făcut anunțul[Sursa foto: freepik]

Citește și: Cumpărăturile organizate: 5 motive pentru a folosi o listă de cumpărături

Simona Bucura Oprescu a anunțat că au fost virate în avans beneficiile pentru aproape 3,5 milioane de români.

Plățile au fost făcute prin intermediul Agenției Naționale pentru Plăți și Inspecție Socială.

Luni, clopoţelul va suna din nou în şcoli, iar pregătirile şi emoţiile pentru începutul unui nou capitol plin de visuri şi speranţă sunt în toi.

În sprijinul părinţilor şi copiilor, Ministerul Muncii şi Solidarităţii Sociale, prin Agenţia Naţională pentru Plăţi şi Inspecţie Socială, a virat în avans beneficiile de asistenţă socială.

”, spune Bucura într-o postare.

3,5 milioane de români beneficiază de alocație de stat pentru copii

Vești bune pentru mamele din România! Ministrul Muncii a făcut anunțul
Vești bune pentru mamele din România! Ministrul Muncii a făcut anunțul[Sursa foto: freepik]

Simona Bucura-Oprescu a anunțat la nivel național că 3.484.686 de copii beneficiază de alocație de stat, 159.601 de persoane primesc indemnizație pentru creșterea copilului, 83.943 beneficiază de stimulent de inserție, iar 4.514 primesc indemnizație de acomodare și sprijin pentru adopție.

Aceste ajutoare sociale au fost acordate anticipat, pentru a oferi familiilor posibilitatea de a-și pregăti copiii pentru noul an școlar într-un mod mai liniștit din punct de vedere financiar. Ministrul a subliniat rolul crucial al acestui sprijin, urându-le totodată părinților, profesorilor și elevilor mult succes în noul an școlar.

„Fiecare copil merită susţinerea noastră pe drumul cunoaşterii, iar comunitatea – părinţi, profesori şi elevi – păşeşte împreună, plină de emoţii, dar şi de speranţă într-un viitor mai bun.

Aşa cum spunea Nelson Mandela, „educaţia este cea mai puternică armă pe care o putem folosi pentru a schimba lumea”. Să fie un an plin de reuşite şi învăţături, în care fiecare pas făcut să vă ducă mai aproape de visurile voastre!

Succes în noul an şcolar şi spor în toate!”, a declarat ministrul Muncii şi Solidarităţii Sociale, Simona Bucura Oprescu.

 



Citește și:

Tapioca: ce este și cum poate fi utilizată în bucătărie

Organizarea unui parastas fără griji: rolul esențial al serviciilor de catering

Reacția instinctivă a Melaniei Trump în momentul împușcăturilor spune totul despre ea. Ce au observat specialiștii

Ultimele ore din viața Aliciei, eleva ucisă pe câmp în Bihor. Mesajul care spune totul despre ea și apelul video făcut înainte de tragedie

Medana Oprea, declaratii nestiute despre Ioan Isaiu. Actorului ii era prieten bun sotiei lui Alin Oprea: "Parca ar fi presimtit..."

Valentin Sanfira, reacție tranșantă în mediul online: „Cei care mă denigrează vor răspunde în instanță!”

Horoscop marți, 12 mai 2026: Acest semn zodiacal cheltuie o sumă mare de bani să își reamenajeze locuința

Nicușor Dan a semnat demisia...


Video
Clipul zilei pe kfetele.ro