Un turist a fost sfâșiat de un rechin în timp ce se afla la pescuit. Bărbatul a fost transportat cu elicopterul la spital

Un turist a fost sfâșiat de un rechin în timp ce se afla la pescuit. Bărbatul a fost transportat cu elicopterul la spital
Un turist a fost sfâșiat de un rechin în timp ce se afla la pescuit. Bărbatul a fost transportat cu elicopterul la spital

Un bărbat de 63 de ani a fost atacat de un rechin în timp ce se afla la pescuit, în Bahamas.

Un moment de relaxare s-a transformat într-un moment de groază pentru un bărbat de 63 de ani, aflat la pescuit în Bahamas. Acesta a fost atacat de un rechin. Totul s-a întâmplat duminică, atunci când bărbatul a ajuns la un spital din SUA. Potrivit declarațiilor făcute pe pagina de socializare de către Forțele Regale de Poliție din Bahamas, totul s-a întâmplat în jurul orei locale 13:00, pe insula Abaco. Conform mirror.co.uk, Bahamas se află în topul zonelor în care au loc atacuri ale rechinilor.

Alte zone în care se întâmplă asemenea incidente grave sunt și Australia, Africa de Sud, Brazilia. În 2024, 47 de persoane au fost victimele atacurilor neprovocate ale rechinilor, iar acestă cifră este cea mai mică din ultimele trei decenii, conform sursei menționate anterior. Dintre toate aceste incidente, doar patru din ele s-au soldat cu decesul persoanelor atacate.

SUA, locul 28 la atacurile rechinilor

Citește și: O dresoare a fost ucisă de o orcă, după ce i-a rupt coloana vertebrală și i-a smuls scalpul! Dawn Brancheau nu a mai avut nicio șansă să supraviețuiască

Atac rechin
Atac rechin[Sursa foto: freepik]

Citește și: Ceea ce părea a fi o vacanță reușită, a devenit cel mai mare coșmar pentru o femeie britanică, după ce a fost atacată de un rechin în Jamaica!

Anul trecut, SUA a ocupat locul 28 în ceea ce privește atacul rechinilor asupra oamenilor. Jumătate din atacurile care au avut loc anul trecut, au fost înregistrate pe coastele din Florida. Tot anul trecut, Australia a fost cea care a înregistrat nouă mușcături de rechin, iar alte 10 țări sau teritorii din jur au raportat câte un astfel de incident. În februarie a avut loc un incident asemănător în Bahamas, într-o stațiune populară, atunci când doi turiști americani au fost răniți.

La acea vreme, conform informațiilor transmise de autorități, turiștii au fost transportați la o clinică din apropiere pentru îngrijiri medicale, iar ulterior au fost transferați cu avionul la o altă insulă din Bahamas. Una din persoane a suferit răni grave. Totul s-a întâmplat în timp ce persoanele înotau în apele din Golful Bimini. Cu toate acestea, autoritățile au mai adăugat că atacurile rechinilor au scăzut cu treime anul trecut față de cele înregistrate în 2023.

Atac rechin
Atac rechin[Sursa foto: freepik]



Citește și:

Tapioca: ce este și cum poate fi utilizată în bucătărie

Ceea ce părea a fi o vacanță reușită, a devenit cel mai mare coșmar pentru o femeie britanică, după ce a fost atacată de un rechin în Jamaica!

Cine este prietena ta cea mai bună, în funcție de zodie

Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026

Un nume mare din FOTBAL, împușcat mortal în faţa unui magazin. Atacatorii au tras focuri de armă şi asupra mamei sportivului: "Această veste nefericită ne consternează pe toți cei care facem parte din această instituție"

Alina Sorescu, copleșită de emoții, în cadrul emisiunii „În Oglindă”. Cine a salvat-o după divorț: „Acum mă simt în acel punct”

Danciu, pus în fața unei alegeri dificile: „Corina sau Antonia?”. Incredibil ce se va întâmpla între cei trei concurenți de la „Casa iubirii” în ediția de miercuri, 17 decembrie, difuzată de la 10:00 și 16:30, la Kanal D

Tragedie într-o școală din Rusia. Un elev de 10 ani a fost ucis de un coleg de 15 ani. Criminalul a filmat atacul


Video
Clipul zilei pe kfetele.ro
Cookies